Wypowiedzenie umowy najmu lokalu użytkowego zawartej na czas oznaczony pomiędzy przedsiębiorcami;
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Zależnie od woli stron umowa najmu może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Najemcy zawierający umowy najmu bardzo często nie wiedzą, jakie skutki prawne w zakresie wypowiedzenia rodzi zawarcie umowy najmu na czas oznaczony.
Wypowiedzenie umowy najmu lokalu użytkowego zawartej na czas oznaczony jest możliwe tylko w wypadkach określonych w postanowieniach tej umowy. Niestety przedsiębiorcy w umowach najmu nie wymieniają takich przyczyn. W konsekwencji nie mogą rozwiązać umowy najmu na mocy wypowiedzenia przed upływem okresu, na który została zawarta i to ze wszystkimi konsekwencjami, w tym obowiązkiem płatności czynszu oraz innych należności przez Najemcę, nawet wtedy, gdy umowa przewiduje możliwość wypowiedzenia.
Pomimo wyraźnej regulacji art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego, nadal wielu przedsiębiorców podpisuje umowy najmu z nieprawidłowo sformułowaną klauzulą wypowiedzenia, narażając się na ryzyko bezskuteczności takiego wypowiedzenia.
Zgodnie z ww. przepisem jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Jeżeli umowa nie zawiera określonych przypadków, które dadzą możliwość wcześniejszego jej rozwiązania na mocy wypowiedzenia, a druga strona nie zgodzi się na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia to umowa taka będzie obowiązywać aż do upływu czasu, na który została zawarta. Często w umowach najmu strony przewidują możliwość jej rozwiązania na mocy wypowiedzenia, ale bez wskazania przyczyn, w których może to nastąpić. Zamieszczenie w umowie takiej klauzuli o dopuszczalności wypowiedzenia nie odnosi jednak żadnego skutku. Postanowienie takie jest nieważne. Przedsiębiorcy wtedy dziwią się, że pomimo tego, że strony zamieściły w umowie postanowienia dotyczące jej wcześniejszego rozwiązania na mocy wypowiedzenia – nie osiągną pożądanego rezultatu, a umowa będzie ich obowiązywać do czasu, na który została zawarta.
Reasumując należy wskazać, że w sytuacji gdy umowa najmu zawarta na czas oznaczony nie zawiera postanowień dopuszczających jej przedterminowe wypowiedzenie, albo nie odpowiada ona wymogom zawartym w art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego to wypowiedzenie najmu na czas oznaczony nie będzie możliwe nawet wtedy, gdy postanowienia takie znajdą się w treści umowy.