Umowa darowizny polega na nieodpłatnym przekazaniu przez darczyńcę, innej osobie – (obdarowanemu) części majątku, określonych środków pieniężnych, co powoduje do wzbogacenia się osoby obdarowanej.
Forma zawarcia umowy darowizny to zazwyczaj forma pisemna. Jednakże w formie aktu notarialnego musi być sporządzona umowa darowizny własności i użyłkowania wieczystego nieruchomości, a także praw spółdzielczych.
Umowa darowizny powinna zawierać, takie elementy jak:
- miejsce i datę sporządzenia umowy,
- oznaczenie stron (imię i nazwisko oraz adres darczyńcy i obdarowanego oraz numery seryjne dowodów tożsamości),
- oznaczenie przedmiotu darowizny oraz oświadczenie darczyńcy, że przedmiot jest jego własnością i nie jest przedmiotem zastawu, zabezpieczenia etc.,
- oświadczenie o darowiźnie i przyjęciu darowizny - darczyńca oświadcza, że przekazuje darowiznę, natomiast obdarowany, że ją przyjmuje,
- określenie daty wykonania darowizny, jeśli nie została przekazana jednocześnie z podpisaniem umowy,
- określenie strony, która ponosi koszty zawarcia umowy,
- standardowe postanowienia końcowe - ilość sporządzonych egzemplarzy, regulacja umowy przepisami kodeksu cywilnego,
- podpisy stron.
Odwołanie darowizny
Następuje w formie pisemnego oświadczenia darczyńcy, które wywołuje skutki prawne z chwilą jego doręczenia obdarowanemu. Trzeba pamiętać, iż także do odwołania darowizny nieruchomości nie jest potrzebne zachowanie formy aktu notarialnego, jednak taką formę będzie musiało przyjąć oświadczenie obdarowanego przenoszące własność nieruchomości z powrotem na darczyńcę.
Powody odwołania darowizny
- Niewdzięczność obdarowanego względem darczyńcy, która może obejmować różne spektrum nagannych zachowań np. popełnienie przestępstwa, agresja czy też przemoc wobec darczyńcy.
- Pogorszenie sytuacji majątkowej darczyńcy w tym przypadku pogorszenie się sytuacji majątkowej darczyńcy musi być na tyle istotne, aby pociągała za sobą niemożność utrzymania się darczyńcy lub innych osób wobec których ciąży na nim obowiązek alimentacyjny.