Według nowych procedur po zatrzymaniu pijanego kierowcy, u którego zostanie stwierdzone nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, policja tymczasowo zajmie jego pojazd na maksimum 7dni. Następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego pojazdu, a sąd niemal automatycznie orzeknie przepadek pojazdu. Jednak Sąd będzie miał furtkę. Jeśli nie doszło do wypadku pod wpływem alkoholu, będzie mógł odstąpić od orzekania przepadku pojazdu.
W przypadku recydywy procedura będzie już stosowana przy stężeniu alkoholu powyżej 0,5 promila. Jeżeli samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu. W przypadku auta ciężarowego należącego do pracodawcy, będzie orzekana nawiązka w kwocie 5000 zł na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej. Zmianie ulegają także wysokości kar za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości. Została podniesiona dolna granica z dwóch do trzech lat, w przypadku śmiertelnego zdarzenia do minimum 5 lat pozbawienia wolności.
Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci nietrzeźwemu kierowcy będzie grozić do szesnastu lat pozbawienia wolności. Samochód może zostać zarekwirowany także w następujących przypadkach: zajęcie przez wojsko,w przypadku porzucenia pojazdu, zajęcia komorniczego, wykorzystania auta do przemytu, po odhlolowaniu za nieprawidłowe parkowanie, jako dowód w sprawie, gdy pojazd pochodzi z przestępstwa, gdy brał udział w zabójstwie drogowym oraz do walki z pandemią.