W czasie trwania małżeństwa, małżonkowie często noszą wspólne nazwisko, będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Zdarzają się także sytuacje, iż jeden z małżonków albo oboje łączą swoje nazwisko z dotychczasowym nazwiskiem drugiego małżonka. Po rozwodzie istnieje możliwość powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, stanowi o tym przepis artykułu 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który przyznaje rozwiedzionemu małżonkowi prawo powrotu do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.

            Oświadczenie w tym przedmiocie musi zostać złożone osobiście i tylko przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Oświadczenie musi zostać złożone w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego. Żaden inny organ nie jest uprawniony do przyjęcia tego oświadczenia, a Sąd nie może postanowić o zmianie nazwiska w wyroku rozwodowym.

            W sytuacji upływu trzymiesięcznego terminu do powrotu do poprzedniego nazwiska, rozwiedziony małżonek może dochodzić zmiany nazwiska w postępowaniu administracyjnym na zasadach ogólnych, jako ważne względy uzasadniające zmianę nazwiska podając w pierwszym rzędzie okoliczność rozwodu i wolę powrotu do dawnego nazwiska.