Według statystyk - ilość rozwodów w naszym kraju, z roku na rok, systematycznie wzrasta, a i tak jest mniejsza niż na zachodzie europy. Coraz więcej jest natomiast związków nieformalnych oraz osób, które decydują się na życie bez stałego partnera. W tej sytuacji tym większe znaczenie ma racjonalne postępowanie małżonków w sytuacjach konfliktowych, gdyż utrzymanie istnienia rodziny jest wartością pożądaną. Orzeczenie przez sąd rozwodu powoduje, iż zmianie ulega całe życie dotychczasowych partnerów i to we w szystkich sferach - rodzinnej, majątkowej i innych.
W tej sytuacji, szczególnie ważne jest by osoby decydujące się na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód - przed złożeniem pozwu rozwodowego - bardzo dokładnie rozważyły wszelkie argumenty przemawiające za i przeciw podjęciu takiego ważnego kroku życiowego, przy czym istotnym jest by zakładały dłuższą perspektywę czasową. Gdy małżonkowie zaczynają myśleć o rozwodzie to już musiały wystąpić okoliczności, które ich do tego skłoniły. Z reguły działają pod wpływem emocji wywołanych kolejnym zdarzeniem, które pogłębiło ich dotychczasowe frustracje. Emocje nie są dobrym doradcą i uniemożliwiają podejmowanie racjonalnych decyzji. Trzeba najpierw ochłonąć, a następnie „chłodną głową „ ocenić sytuację i dopiero wówczas podjąć decyzję. Najsensowniej jest zastanowić się jakie będą skutki podjęcia decyzji o rozwodzie w poszczególnych sferach życia.
W sferze stosunków majątkowych - orzeczenie rozwodu powoduje ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej i w konsekwencji prowadzi do podziału majątku wspólnego. Gdy małżonkowie nie zgromadzili majątku w trakcie trwania małżeństwa to nie ma czego dzielić. Rozwód powoduje jednak, iż dochody osiągane dotąd przez małżonków nie „ idą dowspólnego worka „ i nie są wykorzystywane na zaspakajanie dotychczasowych potrzeb. Gdy na przykład małżonkowie wynajmowali mieszkanie i ze wspólnych dochodów opłacali czynsz najmu to po rozwodzie, jeśli byli małżonkowie nie dojdą do porozumienia może okazać się, iż żadnego z nich nie stać na samodzielne płacenie czynszu oraz utrzymanie. O ile małżonkowie mieli dzieci to często pojawiają się trudności dla małżonka przy którym dzieci pozostaną po rozwodzie ze zgromadzeniem środków finansowych koniecznych do zaspokajania potrzeb życiowych dzieci. Alimenty zasądzane przez sąd są często zbyt niskie by wystarczały na zaspokajanie wszystkich uzasadnionych potrzeb dzieci. Często wynika to z faktu iż dochody rodziców po rozwodzie nie wzrosły, natomiast znacznie wzrosły ponoszone przez nich koszty, co jest prostą konsekwencją rozdzielenia ich budżetów / np. konieczność wynajęcia 2 mieszkań /. W wielu przypadkach małżonkowie zamieszkują w mieszkaniach zakupionych z kredytu zaciągniętego na wiele lat. Gdy spłacona jest nieznaczna część kredytu i dochodzi do rozwodu powstaje problem - kto ma pozostać w mieszkaniu, czy małżonek pozostający w mieszkaniu jest w stanie spłacać dalsze raty kredytu z osiąganych przez niego dochodów, czy ma on możliwość rozliczenia się z drugim małżonkiem z tytułu dotychczasowej spłaty kredytu, czy bank zgodzi się by kredyt został "przepisany"na małżonka pozostającego w mieszkaniu, czy małżonek, który wyprowadzi się z mieszkania będzie w stanie zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, czy też w końcu nie należy sprzedać mieszkania, spłacić kredyt, a pozostałą część pieniędzy podzielić pomiędzy byłych małżonków i jakie będą konsekwencje tego kroku. Pytania można mnożyć, a problemów jakie powstaną nie można do końca przewidzieć. Gdy małżonkowie mają majątek własny lub gdy udało im się zgromadzić większy majątek wspólny w trakcie trwania małżeństwa to sytuacja wydaje się prostsza. Należy jednak pamietać, iż sprawy o podział majątku wspólnego często są skomplikowane oraz długotrwałe.
Czas konieczny dla uregulowania spraw majątkowych może okazać się trudny dla każdego z byłych małżonków, zwłaszcza w sytuacji, gdy pomiędzy nimi występuje wrogość i złośliwość, co nie jest rzadkie. W przypadku rozważania decyzji o rozwodzie należy także przemyśleć, jak rozwód wpłynie na relację między rodzicami a dziećmi i na późniejsze życie byłych małżonków. Osłabienie więzi dziecka z jednym z rodziców często wpływa negatywnie na dziecko - dziecko czuje się opuszczone, zdradzone, ma kłopoty w nauce oraz w relacjach z rówieśnikami, ulega alienacji. Sytuacja dziecka jest tym trudniejsza, im większa wrogość panuje pomiędzy rodzicami, którzy często nawet podświadomie wpływają na pogorszenie relacji dziecka z drugim z rodziców. Także sytuacja rodzica z którym zamieszkuje dziecko jest trudna, gdyż musi on nie tylko przejąć większość obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem, które dotąd wykonywali obydwoje rodzice, ale dodatkowo musi przeorganizować całe swoje dotychczasowe życie. Również rodzic, który po rozwodzie nie mieszka z dzieckiem nie zawsze potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji, zwłaszcza gdy jest silnie emocjonalnie związany z dzieckiem, a były współmałżonek utrudnia lub uniemożliwia mu kontakty zdzieckiem. Należy także przewidzieć, jak może potoczyć się dalsze życie byłych współmałżonków, a w szczególności - jak mogą się zmieniać relacje pomiędzy nimi oraz jaki wpływ na ich relacje z dzieckiem będzie miało założenie przez nich nowej rodziny i ewentualne narodziny dzieci w nowej rodzinie. Gdy pojawia się dziecko w nowej rodzinie to dziecko byłych małżonków odczuwa to często negatywnie. Zmienia się także sytuacja byłych małżonków. Narodziny dziecka powodują zawsze wzrost kosztów utrzymania przy często nie zwiększonych dochodach, co zmniejsza możliwość zaspokajania potrzeb dzieci. Trudniejsze też stają się relacje rodziców z dziećmi w sferze psychicznej. Ten ze współmałżonków, który nie założy nowej rodziny też z reguły odczuwa to bardzo boleśnie. Wszelkich konsekwencji rozwodu nie da się przewidzieć. Pozbawiona emocji pogłębiona refleksja nad ewentualnymi skutkami rozwodu jest jednak racjonalna i konieczna. Niekiedy spowoduje ona odłożenie w czasie podjęcie kroków rozwodowych, a niekiedy przyczyni się do uniknięcia rozwodu. Natomiast zawsze zmusi do uświadomienia zagrożeń, jakie mogą wystąpić w sytuacji, gdy jeden z małżonków zdecyduje się na złożenie pozwu rozwodowego oraz da czas na podjęcie działań ograniczających negatywne skutki rozwodu. Działania te warto skonsultować z psychologiem, ekonomistą, prawnikiem czy też z osobami życzliwymi posiadającymi doświadczenie życiowe .