Czym są bezpłatne mediacje?
Bezpłatna mediacja jest jedną z procedur rozwiązywania konfliktów, w której uczestnicy sporu przy wsparciu mediatora poszukują na drodze negocjacji najlepszych dla siebie rozwiązań. Mediator pomaga wypracować kompromis, nie narzucając jednak żadnego rozwiązania, kierując się zasadami bezstronności i poufności wobec uczestników i neutralności wobec przedmiotu sporu. Udział w mediacji jest dobrowolny, a postępowanie mediacyjne jest poufne. Może toczyć się przed wszczęciem sprawy w sądzie lub w jej trakcie.
Ugoda jest dobrowolna, a jej treść musi być w całości zaakceptowana przez strony sporu. W przypadku zawarcia ugody można uniknąć postępowania sądowego i w znacznym stopniu zaoszczędzić związane z tym koszty oraz czas. Ugoda zawarta w postępowaniu mediacyjnym, po zatwierdzeniu przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem i może być egzekwowana w drodze egzekucji sądowej. Przystąpienie do mediacji nie wiąże się z obowiązkiem zawarcia ugody, a brak porozumienia nie uniemożliwia prowadzenia postępowania sądowego.
Darmowa mediacja na etapie przedsądowym - kto może z niej skorzystać ?
Mediację stosuje się z powodzeniem i efektywnie w sporach i problemach z jakimi spotyka się na co dzień wiele osób. Doskonale sprawdza się w sprawach małżeńskich, rodzinnych, sąsiedzkich, konsumenckich i w innych kwestiach spornych, w tym również w sprawach toczących się już na drodze sądowej, o ile sąd nie skierował jeszcze sprawy do mediacji sądowej. Przede wszystkim jest procedurą pozwalająca rozwiązać problem, tak jak rozwiązuje się supeł – bez zrywania i przecinania wzajemnych relacji z innymi ludźmi.
Z nieodpłatnej mediacji może skorzystać każda osoba dążąca do polubownego rozwiązania sporu pod warunkiem, że znajduje się w sytuacji, w której nie może ponieść kosztów odpłatnej pomocy i złoży takie oświadczenie w punkcie, w którym świadczona jest nieodpłatna mediacja.
Uwaga: Z usługi nieodpłatnej mediacji wyłączone są mediacje, w których sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego oraz sprawy, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
Usługa bezpłatnej mediacji obejmuje również rozmowę informacyjną o możliwościach wykorzystania polubownych metod rozwiązywania sporów i korzyściach z tego wynikających, a także przygotowanie projektu umowy o mediacje lub wniosku o mediacje, który osoba inicjująca mediację wystosuje do drugiej strony sporu.
W czasie epidemii Covid-19 nieodpłatna mediacja może być przeprowadzona za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, tj. telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej, a także przy wykorzystaniu komunikatorów internetowych.
Nie ma potrzeby składania oświadczenia o tym, że nie jest się w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej a w przypadku przedsiębiorców, że w ciągu roku nie byli zatrudniani pracownicy.
Podstawowe zasady mediacji.
-
DOBROWOLNOŚĆ – BEZPŁATNA MEDIACJA JEST MOŻLIWA TYLKO GDY STRONY UCZESTNICZĄ W PROCESIE Z WŁASNEJ WOLI, WYRAŻAJĄ ZGODĘ NA UDZIAŁ W POSTĘPOWANIU BEZ WYWIERANIA JAKIEJKOLWIEK PRESJI CZY FORM NACISKU. STRONY MOGĄ NA KAŻDYM ETAPIE ODSTĄPIĆ OD UDZIAŁU W MEDIACJI; STRONY PRZYSTĘPUJĄ DO MEDIACJI W DOBREJ WIERZE.
-
BEZSTRONNOŚĆ - STRONY KONFLIKTU MAJĄ RÓWNE PRAWA I SĄ JEDNAKOWO TRAKTOWANE. MEDIATOR SZCZEGÓLNIE DBA O ZACHOWANIE RÓWNORZĘDNOŚCI STRON.
-
POUFNOŚĆ – WSZELKIE INFORMACJE POZYSKANE W TRAKCIE MEDIACJI SĄ POUFNE I NIE MOGĄ BYĆ PRZEKAZYWANE ŻADNEJ INSTYTUCJI ANI OSOBIE PRYWATNEJ.
-
NEUTRALNOŚĆ - MEDIATOR POZOSTAJE NEUTRALNY WOBEC PRZEDMIOTU SPORU. NIE NARZUCA STRONOM WŁASNYCH ROZWIĄZAŃ CZY KONKRETNEGO POROZUMIENIA.
-
AKCEPTOWALNOŚĆ – STRONY WYRAŻAJĄ ZGODĘ NA ZASADY MEDIACJI I NA OSOBĘ MEDIATORA. MAJĄ PRAWO DO ZMIANY MEDIATORA, JEŚLI UZNAJĄ, ŻE POSTĘPOWANIE MEDIACYJNE NIE JEST PROWADZONE ZGODNIE Z ZASADAMI I REGUŁAMI.
Celem mediacji jest przede wszystkim rozwiązanie konfliktu, a nie jego rozstrzygnięcie, czy ustalenie kto ma racje w sporze. Mediacja daje stronom możliwość współdecydowania we własnej sprawie - pozwala jej uczestnikom na wyjaśnienie spornych kwestii i wypracowanie satysfakcjonującej i akceptowalnej dla nich ugody.
Jakie są korzyści z bezpłatnej mediacji?
-
NIEFORMALNOŚĆ POSTĘPOWANIA - MEDIACJA ODBYWA SIĘ POZA SĄDEM, PRZY ZACHOWANIU PRYWATNOŚCI SPORU, POZWALA NA UNIKNIĘCIE PUBLICZNEGO ROZTRZĄSANIA CZĘSTO KWESTII OSOBISTYCH LUB INTYMNYCH.
-
SZYBKOŚĆ POSTĘPOWANIA - PROCES MEDIACJI DAJE STRONOM MOŻLIWOŚĆ SZYBKIEGO ZAKOŃCZENIA SPORU, BEZ KONIECZNOŚCI CHODZENIA LATAMI DO SĄDÓW I UCZESTNICZENIA W DŁUGIM I STRESUJĄCYM PROCESIE SĄDOWYM.
-
NISKIE KOSZTY (UWAGA! ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ SKORZYSTANIA Z NIEODPŁATNEJ MEDIACJI).
-
SATYSFAKCJA - WYNIKIEM MEDIACJI JEST SATYSFAKCJA DLA OBU STRON WYNIKAJĄCA Z MOŻLIWOŚCI WZIĘCIA SPRAWY W SWOJE RĘCE I ZDECYDOWANIA O JEJ OSTATECZNYM WYNIKU.
-
SKUTECZNOŚĆ - MEDIACJA ZAPEWNIA WYŻSZĄ SKUTECZNOŚĆ REALIZOWANIA POROZUMIEŃ, BOWIEM STRONY, KTÓRE SAME JE WYPRACOWAŁY, CZUJĄ SIĘ TAKŻE ODPOWIEDZIALNE ZA ICH WYKONANIE; MEDIACJA JEST ALTERNATYWĄ DLA PRZECIĄŻONEGO SYSTEMU WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI, JEGO FORMALIZMU, PRZEWLEKŁOŚCI I WYSOKICH KOSZTÓW.
W wyniku przeprowadzonego postępowania mediacyjnego korzyści powinny odnieść przede wszystkim strony mediacji, gdyż w mediacji nie ma wygranych ani przegranych.
Może mediacja znajdzie zastosowanie do twojej sprawy? Jeśli chcesz skorzystać z pomocy bezpłatnej mediacji, skontaktuj się z danym starostwem powiatowym w celu umówienia wizyty.W celu skorzystania z tej formy pomocy należny wcześniej umówić spotkanie mediacyjne telefonicznie lub mailowo.