Zdju0119cie logo peu0142na

Wiele kobiet po rozwodzie postanawia powrócić do panieńskiego nazwiska. Nie rzadko zdarza się również, że mężczyźni zastanawiają się nad tym, czy mogą skłonić byłą żonę do tego, by powróciła do nazwiska panieńskiego. W rzeczywistości zmiana nazwiska po rozwodzie jest bardzo prosta, należy jednak spełnić pewne warunki.

Na wstępie należy wskazać, że małżonkowie, po ślubie, mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Po rozwodzie więc, możliwa jest zmiana nazwiska zarówno żony, jak i męża oraz powrót do nazwiska panieńskiego/ kawalerskiego.

 

1. Termin.

Zgodnie z art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który w skutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.

Co to oznacza? Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu terminu. Zmiana nazwiska może nastąpić tylko w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Po jego przekroczeniu zmiana będzie nadal możliwa, ale jedynie na mocy Ustawy o zmianie imienia i nazwiska, tj. w trybie administracyjnym. W ustawie o zmianie nazwiska podkreśla się, że wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeśli jest uzasadniony ważnymi powodami. Są to sytuacje, gdy wnioskodawca nosi nazwisko ośmieszające, o brzmieniu niepolskim bądź też posiadające formę imienia. Można także zmienić nazwisko na takie, którego używamy albo powrócić do nazwiska, które zostało zmienione. Czyli uzyskanie zmiany nazwiska na tej drodze, będzie w rzeczywistości trudniejsze i dłuższe. Po drugie, zmiana nazwiska możliwa jest dopiero po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego ( wyrok rozwodowy uprawomocnia się w ciągu 3 tygodni od jego ogłoszenia). Oznacza to, że nie można wystąpić z orzeczeniem o zmianie nazwiska w trakcie trwania postępowania rozwodowego. Nie można także, żądać od sądu, aby w sentencji wyroku zawarł tezę o zmianie nazwiska.

2. Gdzie się udać?

W celu zmiany nazwiska należy się udać do Urzędu Stanu Cywilnego, niekoniecznie miejsca zamieszkania. W tym celu możemy bowiem wybrać dowolny urząd. Zmiana nazwiska odbywa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. W tym celu należy złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że chce powrócić się do nazwiska, które nosiło się przed zawarciem małżeństwa.

3. Jakie dokumenty wziąć ze sobą?

W celu zmiany nazwiska po rozwodzie przygotuj dokumenty, które będą ci potrzebne. Są to:

* dowód osobisty,

* prawomocny wyrok rozwodowy.

4. Ile to kosztuje?

Opłata wynosi 11 zł. Za każdy odpis skrócony 22 zł.

Reasumując, zmiana nazwiska musi być decyzją przemyślaną, gdyż może rodzić pewne komplikacje, np. w przypadku, gdy dzieci rozwiedzionych osób noszą nazwisko ojca. Jednakże powrót do nazwiska panieńskiego/kawalerskiego to tylko i wyłącznie decyzja kobiety/ mężczyzny. Jeśli więc była żona/mąż nie podejmie samodzielnej decyzji w sprawie powrotu do nazwiska sprzed ślubu, to żądanie byłego małżonka, by powróciła do poprzedniego nazwiska, będzie bezskuteczne.

adw. Kornelia Czyżniewska