Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.
Prawa majątkowe ze stosunku pracy to między innymi prawo do niewypłaconego wynagrodzenia, nabytych a jeszcze nie naliczonych dodatkowych składników wynagrodzenia (dodatek za przepracowany czas w porze nocnej, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, premia), ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, niewypłacone świadczenia z tytułu podróży służbowej, odszkodowanie za przedmioty zniszczone lub uszkodzone w następstwie wypadku przy pracy, ryczały za użytkowanie samochodu prywatnego do celów służbowych, zasiłek chorobowy.
Wymóg spełnienia warunków do uzyskania renty rodzinnej nie odnosi się do małżonka zmarłego pracownika - małżonek pracownika uprawniony jest do świadczeń na podstawie art. 631 § 2 k.p., bez względu na to, czy spełnia warunki do uzyskania po zmarłym renty rodzinnej (czyli m.in. nie musi pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej).
Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny (przy spełnieniu dalszych warunków wskazanych w ustawie o emeryturach i rentach):
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
- małżonek (wdowa i wdowiec);
- rodzice.
Prawo do renty mają dzieci pracownika:
- do ukończenia 16 lat;
- do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.
Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Jeżeli córki nie spełniają już warunków do uzyskania renty rodzinnej, jedyną osoba uprawnioną do otrzymania praw majątkowych jest wdowa. Musi wykazać jedynie fakt zgonu pracownika oraz pozostawanie z nim w chwili jego śmierci w związku małżeńskim.
Jak wskazują przepisy kodeksu cywilnego nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami (art. 922 § 2 k. c.). W kodeksie pracy zaś zarysowano krąg osób uprawnionych do świadczeń majątkowych po zmarłym pracowniku, dlatego też bezwzględnie świadczenia te, w sytuacji, gdy w chwili śmierci pracownika żyje jego małżonek i inne osoby uprawnione do renty rodzinnej po nim, nie podlegają dziedziczeniu na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.