Wybrane zagadnienia do zmian w Kodeksie Pracy

W dniu 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie istotne zmiany  kodeksu pracy. Dotyczą one między innymi wypowiadania umów o pracę oraz ochrony pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę.

Do kodeksu pracy wprowadzono regulacje chroniące pracowników przed zwolnieniem z powodu skorzystania z nowo przyznanych im praw.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 294 § 1 k.p.:

wystąpienie przez pracownika z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony lub bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy,

jednoczesne pozostawanie w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesne pozostawanie w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy, chyba że ograniczenia w tym zakresie wynikają z odrębnych przepisów albo strony zawarły umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy,

wystąpienie do pracodawcy o udzielenie im informacji o warunkach zatrudnienia lub ich zmianie,

skorzystanie z prawa zwrotu kosztów szkolenia oraz wliczenia czasu szkolenia do czasu pracy,

nie mogą stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracodawcę.

Warto zapamiętać, że w przypadku naruszenia przez pracodawcę art. 294 § 1 k.p. pracownik ma prawo do odszkodowania z tytułu naruszenia przez pracodawcę przepisów prawa pracy w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

W przypadku umów zawartych na okres próbny, pracownicy uzyskali nowe uprawnienia polegające na tym, że jeżeli pracownik uważa, że przyczyną wypowiedzenia mu umowy o pracę było:

jednoczesne pozostawanie przez niego w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesne pozostawanie w stosunku prawnym innym niż stosunek pracy z innym podmiotem,

wystąpienie do pracodawcy o udzielenie mu informacji dotyczących warunków zatrudnienia określonych w art. 29 § 3 – 33 k.p. oraz w art. 291 § 2 i 4 k.p.,

skorzystanie z prawa do zwrotu kosztów szkolenia oraz wliczenia czasu szkolenia do czasu pracy (art. 9413 k.p.),

może zawnioskować do pracodawcy o wskazanie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę.

Zmieniony został również art. 30 § 4 k.p., którym zobowiązano pracodawcę do wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony oraz przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Otwiera to drogę pracownikom do kwestionowania zasadności wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.

Ale uwaga…….

Ustawa nowelizująca w art. 24 zaklada że, do umów o pracę na czas określony trwających w dniu wejścia w życie nowych przepisów, wypowiedzianych przed tym dniem, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Tak samo, dotychczasowe przepisy stosuje się do postępowań dotyczących odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, wypowiedzianej przed dniem wejścia w życie nowych przepisów.