Zdju0119cie logo peu0142na

W związku z pogorszeniem sytuacji epidemicznej związanej z koronawirusem SARS-CoV2 oraz zaostrzaniem restrykcji z tym związanych ponownie pojawiają się problemy z realizacją kontaktów rodziców z ich dziećmi, które na co dzień z nimi nie zamieszkują.Po rozstaniu rodziców lub po rozwodzie pojawiają się często problemy z utrzymywaniem kontaktu i bliskich relacji z dzieckiem tego rodzica, który nie sprawuje bieżącej opieki nad nim. Ponieważ utrzymywanie kontaktów rodzica z dzieckiem niezależnie od kwestii władzy rodzicielskiej i pieczy jest prawem i obowiązkiem rodzinnym wynikającym z przepisów ustawy, w przypadku nieprawidłowości w tym zakresie istnieje możliwość uregulowania tych kwestii przez Sąd.

 

Z uwagi na zagrożenie COVID 19 część rodziców odmawiała drugiemu możliwości realizacji kontaktów określonych postawieniem sądowym. Z uwagi na szczególne znaczenie zachowania więzi rodzinnych i wątpliwości związane z wprowadzanym reżimem sanitarnym po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich swój pogląd w tej kwestii na stronie internetowej opublikowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zamieszczono następujące oświadczeni:

W związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami co do realizacji w okresie pandemii COVID-19 osobistych kontaktów z małoletnimi dziećmi przez rodziców żyjących w rozłączeniu, Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że obowiązują wszystkie postanowienia sądów w tym zakresie. W mocy pozostają zarówno postanowienia prawomocne, jak i nieprawomocne, lecz natychmiast wykonalne, wydane w trybie zabezpieczenia.

Brak realizacji tych postanowieÅ„ może prowadzić do wszczÄ™cia odpowiedniego postÄ™powania, a nastÄ™pnie nakazania zapÅ‚aty okreÅ›lonej sumy pieniężnej na podstawie przepisów art. 59815, art.59816 i art. 59822  Kodeksu postÄ™powania cywilnego.

Odmowa wykonania orzeczenia sądu może wynikać jedynie z zakazów, wynikających z zastosowanej kwarantanny.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jakkolwiek tego typu oświadczenie nie stanowi źródła prawa oraz nie wiąże sądów w zakresie interpretacji to jednak z pewnością faktycznie będzie miało zazwyczaj decydujący wpływ na decyzje sądów rodzinnych.

Zatem przykÅ‚adowo matka, z którÄ… dziecko stale zamieszkuje nie może bezwzglÄ™dnie sprzeciwiać siÄ™ kontaktowaniu siÄ™ ojca z dzieckiem z uwagi na stan epidemii, jeżeli obiektywnie nie jest to uzasadnione, w tym nie wynika z konsekwencji kwarantanny naÅ‚ożonej przez sanepid. Sytuacja epidemiczna nie powinna zatem być nadużywana przez rodziców do utrudniania kontaktów, jednak w okreÅ›lonych przypadkach może mieć wpÅ‚yw na możliwość osobistych spotkaÅ„ z dzieckiem, bowiem oceny odmowy realizacji kontaktów ostatecznie dokonuje sÄ…d rodzinny. Należy jednak zaznaczyć, że każda sprawa kontaktów z dzieckiem bÄ™dzie analizowana przez sÄ…d indywidualnie z uwzglÄ™dnieniem przede wszystkim dobra dziecka oraz wszystkich istotnych okolicznoÅ›ci np. stanu zdrowia dziecka i przebiegu dotychczasowych kontaktów. Zadaniem stron postepowania jest natomiast dostarczenie dowodów, twierdzeÅ„ oraz odniesienie siÄ™ do twierdzeÅ„ drugiej strony, które nastÄ™pnie oceni sÄ…d. Warto wyjaÅ›nić, że faktyczna realizacja kontaktów wynikajÄ…cych z orzeczenia sÄ…dowego nie zależy od żadnego z rodziców i może być kontrolowana jedynie przez sÄ…d rodzinny w specjalnym trybie postÄ™powania. SÄ…d na wniosek strony może zatem, po ocenie okolicznoÅ›ci sprawy, zagrozić temu z rodziców, który nie realizuje postanowienia zapÅ‚atÄ… okreÅ›lonej sumy pieniężnej, a nastÄ™pnie zasÄ…dzić te kwoty w przypadku kolejnych naruszeÅ„.

W sprawach dotyczących kontaktów z dziećmi pomocy prawnej w zakresie sporządzania pism oraz reprezentacji w sądzie może udzielić radca prawny lub adwokat.

Osoby o niskich dochodach mogą poszukiwać nieodpłatnej pomocy prawnej w Punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.