Zdju0119cie logo peu0142na
Hejtowanie to jeden z przejawów cyberprzemocy, który dotyka coraz większą liczbę młodych użytkowników Internetu. Hejtowanie jest przejawem agresji bez ściśle określonego powodu.
 
 

 

Obraźliwe komentarze w Internecie mogą wyczerpywać znamiona przestępstw m.in. groźby karalnej - art. 190 Kodeksu karnego, zniesławienia – art. 212 Kodeksu karnego, znieważenia osoby – art. 216 Kodeksu karnego. Karana jest także mowa nienawiści – art. 256 i 257 Kodeksu karnego. Osoby których zachowanie wyczerpuje znamiona tych przestępstw powinny zdawać sobie sprawę z tego, że w każdej chwili mogą ponieść odpowiedzialność za swoje niewłaściwe postępowanie. Natomiast ofiary takich przestępstw mogą zwracać się o pomoc do właściwego organu, którym jest prokuratura rejonowa. Warto pamiętać o tym, że każde łącze internetowe ma swój numer IP i nie trudno dojść do tego, z czyjego komputera zostały wysłane obraźliwe treści nawet jeśli dokonano tego anonimowo. Tak samo nie uda się bezkarnie korzystać z kafejki internetowej w celu zabronionym przez prawo, ponieważ przy pobycie tam jesteśmy legitymowani, wpisywana jest godzina wejścia, wyjścia oraz zapisywany jest numer komputera, którego korzystamy, zatem sprawdzenie w razie ewentualnego śledztwa nie sprawia problemu. Należy pamiętać o tym, że treści internetowe coraz częściej podlegają kontroli a w razie podejrzenia popełnienia przestępstwa prokuratorzy nakazują portalom internetowym aby przekazały dane o tym, kto mógł niewłaściwe dane tam zamieścić.

Ponadto należy także dodać, że także cześć człowieka czy wizerunek podlegając ochronie prawa cywilnego i należą do tzw. dóbr osobistych każdego człowieka. Osoby pokrzywdzone naruszeniem swych dóbr mogą zgodnie z art. 24 Kodeksu cywilnego żądać usunięcia skutków takiego naruszenia. Można również żądać zadośćuczynienia pieniężnego.

Pamiętajmy zatem, że w sieci nikt nie powinien czuć się bezkarny a ofiary cyberprzemocy mają do dyspozycji środki prawne dzięki którym mogą się skutecznie bronić.

Instytucje, do których możemy się zwrócić w razie opisywanych tutaj naruszeń:

1. Rzecznik Praw Dzieckahttp://brpd.gov.pl/,  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,telefon zaufania – 800 12 12 12 

2. Biura Porad Obywatelskich http://zbpo.org.pl/page/pl

3. Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej http://www.darmowapomoc.com.pl

4. Policja tel. 997.

5. Fundacja Mederi http://fundacjamederi.pl/procedury-i-interwencje, tel. 22 815 7603.