W dniu 28 września 2023 odbyły się warsztaty dla młodzieży z klas IV-VII w Szkole Podstawowej w Kołczygłowach w wymiarze 2 godzin lekcyjnych. Warsztaty miały na celu przybliżenie młodzieży funkcjonowania dóbr osobistych w internecie, ich ochrony oraz konsekwencji naruszenia. Wyjaśniono czym są dobra osobiste. Podano przykłady dóbr osobistych.
Najbardziej rozpowszechnionym sposobem naruszenia dóbr za pomocą którego może dojść do naruszenia dóbr osobistych w Internecie jest używanie tzw. cookies, czyli, małych plików tekstowych umieszczanych na komputerze użytkownika w chwili połączenia się ze stroną internetową. Wyjaśniono, że dzięki plikom cookies można prześledzić i zgromadzić wszelkiego rodzaju działania użytkownika Internetu.
Wyjaśniono, że do naruszenia dóbr osobistych w Internecie może dojść przez:
- sniffing, który umożliwia monitorowanie czy słuchanie transmisji danych komputerowych, ale również pozyskiwanie cudzych haseł dostępu do poczty elektronicznej, portali społecznościowych, a nawet kont bankowych;
- phishing który następuje poprzez kradzież tożsamości, ponieważ polega na podszywaniu się pod znane użytkownikom osoby lub instytucje w celu uzyskania od nich poufnych danych osobowych, przede wszystkich numerów kart kredytowych oraz haseł do kont bankowych.
- heartbleed bug, który pojawia się na ekranach mobilnych urządzeń, może spowodować odczyt pamięci systemu. W efekcie naruszyciel uzyskuje dostęp do wszelkich danych zgromadzonych w pamięci systemowej atakowanego urządzenia.
- Google Maps, albowiem, zdjęcia satelitarne wykorzystane do usługi Street View mają bardzo wysoką rozdzielczość, umożliwiając poza budynkami i ulicami oglądanie osoby znajdujące się na nich, samochody, ogródki oraz wszystkie inne przedmioty, które w momencie robienia zdjęcia.
- Spam, czyli wiadomość elektroniczna niepotrzebna czy niechciana, występujący najczęściej w postaci informacji reklamowej.
Wskazano, że katalog naruszeń dóbr osobistych jest otwarty.
Wskazano, że środkami ochrony przed naruszeniem lub zagrożeniem dóbr osobistych jest powództwa o ustalenie (na podstawie art. 189 Kodeks postępowania cywilnego, żądanie zaniechania, usunięcie skutków naruszenia, a także zadośćuczynienie pieniężne lub zapłatę na cel społeczny. Przybliżono treść art. 24 kodeksu cywilnego.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w ich prowadzeniu. Zajęcia edukacyjne przeprowadziła radca prawny i doradca obywatelski Dorota Grabowska.