Jeśli nie stać Cię na kupno własnego mieszkania, czy wynajem mieszkania od osoby prywatnej na wolnym rynku, możesz skorzystać z lokalu mieszkalnego z zasobów gminy , tzw. mieszkanie komunalne.

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego ( art. 4 pkt. 1, 2 k.c ), stanowi:

„ Tworzenie warunków do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy”

„ Gmina na zasadach i w przypadkach określonych w ustawie , zapewnia lokale w ramach najmu socjalnego i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach”.

Ustawa o ochronie praw lokatorów określa  kryteria  w zarysie ogólnym, jakie gminy mogą stosować przyznając lokale komunalne.  W lokalnych  uchwałach rady gmin znajdziemy dokładnie opisane kryteria dotyczące :  maksymalnego dochodu gospodarstwa domowego,  pierwszeństwo w przyznaniu mieszkania komunalnego, warunki dokonywania zamiany, tryb rozpatrywania oraz załatwiania wniosków o mieszkanie komunalne.

Należy pamiętać, że Rada Gminy nie ma prawa wykluczyć z kręgu uprawnionych do ubiegania się o wynajem mieszkania komunalnego osób, które posiadają tytuł prawny do innego lokalu. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. W wyroku  z 28 marca 2012 r. ( sygnatura II SA/Go 156/12 ), nie dotyczy to jednak najmu socjalnego.

Jak załatwić sprawę?

1/ Udaj się do gminy i sprawdź, jakie kryteria musisz spełnić aby otrzymać mieszkanie komunalne.

2/ Złóż wniosek wraz z załączonym oświadczeniem o wysokości dochodów za ostatnie trzy miesiące oraz oświadczenie o stanie majątkowym.

3/ Wniosek , który złożysz zostanie poddany analizie – organy urzędu gminy zweryfikują stan faktyczny Twojego wniosku.

4/ Gdy otrzymasz decyzje pozytywną, trafisz na listę oczekujących.

5/ Po zaakceptowaniu mieszkania komunalnego przez Ciebie nastąpi podpisanie umowy najmu na dany lokal.

Mieszkania komunalnego, nie dziedziczymy !!!

Po śmierci głównego najemcy, jego bliscy mogą jednak przedstawić w urzędzie gminy zaświadczenie o swoich dochodach. Gdy spełnią obowiązujące kryteria przydziału lokalu mieszkalnego będą mogli podpisać umowę najmu.

Wstąpienie osób bliskich w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po śmierci najemcy reguluje przepis art. 691 § 1 k.c., są to:

„ małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we  wspólnym pożyciu z najemcą „

Osoby wymienione w tym przepisie wstępują w stosunek najmu z ustawy, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. W razie braku takich osób, stosunek najmu lokalu mieszkalnego – wygasa.

Musimy pamiętać, że wnuki najemcy, nawet jeśli zamieszkiwały do chwili śmierci z najemcą – nie należą do osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym.

Zgodnie z treścią Uchwały Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 2002 roku „ III CZP 26/02: „ wnuk zmarłego najemcy nie należy do osób wymienionych w art. 691 § 1 k.c. także wtedy , gdy łączyła go z najemcą więź gospodarcza i uczuciowa.”

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziadkowie byli obowiązani do świadczeń alimentacyjnych na rzecz np. wnuka w sytuacji gdy rodzice nie chcieli albo nie mogli spełnić tego obowiązku. Wówczas należy wykazać, że dziadkowie zagwarantowali miejsce zamieszkania oraz pokrywali koszty utrzymania swojego  wnuka.

 W przypadku gdy  Urząd Gminy nie wyraził zgody na zawarcie umowy najmu, wówczas osoba uprawniona może złożyć w sądzie pozew o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu mieszkalnego na podstawie art.. 691 K.C. Pozew składamy przeciwko gminie w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.