Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach - kto nie słyszał tego powiedzenia? Co raz częściej powyższe zdanie nie jest już tylko żartem wplatanym w dyskusje ze znajomymi. Zauważyliśmy pewne tendencje w społeczeństwie co do przekazywania swojego majątku po śmierci. Chcemy mieć pełną kontrolę nad rzeczami oraz nieruchomościami, które posiadamy. Chcemy mieć większy wpływ co się stanie z tym po naszej śmierci, bo przecież w końcu to jest nasza własność. Dlaczego akurat nasza najbliższa rodzina miałaby przejmować wszystko co zgromadziliśmy?
Aktualnie w prawie spadkowym wg ustawy to właśnie najbliższa rodzina dziedziczy w pierwszej kolejności. Jeśli chcemy mieć realny wpływ na to kto otrzyma spadek po nas, musimy spisać testament. W tym celu mamy kilka możliwości lecz najbardziej popularnym jest testament własnoręczny, który należy sporządzić osobiście, nie na komputerze.
Można także skorzystać z usług notarialnych i przedstawić naszą ostatnią wolę w akcie notarialnym.
Testament jest nieważny gdy:
1) Sporządziłes go nie posiadając świadomości lub gdy nie mogłeś podjąć swobodnej decyzji
2) Działałeś pod wpływem błędu, a gdybyś o nim wiedział, testament posiadałby inną treść
3) Sporządziłeś go pod wpływem groźby
Należy osobno sporządzić tesmatent, bez drugiej osoby (męża, żony, itp.)
Jeśli czujemy się pokrzywdzeni przez fakt, że nasza najbliższa rodzina nic nam po sobie nie pozostawiła, możemy skorzystać z zachowku. Dzięki art. 991 kodeksu cywilnego jest pewien krąg osób, których interesy zostały ustawowo zabezpieczone.
Dotyczy to dzieci osoby zmarłej, jej żony/męża oraz jej rodziców, którzy
( jeśli testamentu nie byłoby) zostaliby powołani do spadku według kolejności z ustawy.
Wysokość zachowku:
1/2 tzn. połowa udziału, który przypadłby Tobie gdybyś dziedziczył wg ustawy
2/3 udziału, który przypadłby gdybyś dziedziczył wg ustawy, dodatkowo musisz być osobą trwale niezdolną do pracy albo jeśli jesteś małoletnim dzieckiem spadkodawcy
Marta Kalińska