Umowa na instalację fotowoltaiczną

Odmrażanie gospodarki po COVID-19 zwiększyło aktywność firm fotowoltaicznych w obszarze pozyskiwania nowych klientów. Najczęściej firmy pozyskują nowych klientów w drodze wizyt domowych oraz telefonicznie. odwiedzając. Nie zawsze jednak sprzedawcy będą uczciwi. Jak uniknąć błędów i nie dać się oszukać?

 Przede wszystkim nie podejmuj decyzji natychmiast!

Najważniejszą zasadą jest podejmowanie decyzji odnośnie montowania instalacji fotowoltaicznej po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw. Konieczne jest dokładne zapoznanie się z treścią umowy, warunkami jej finansowania, przedmiotem umowy oraz kwestiami związanymi z gwarancją i prawem odstąpienia od umowy. Nie daj się nabrać, że umowa jest wyjątkową okazją, a oferta obowiązuje tylko dzisiaj. Na rynku fotowoltaiki panuje bardzo duża konkurencja i takie twierdzenia sprzedawcy stanowią jedynie sztuczkę marketingową mającą na celu wywarcie presji na potencjalnym nabywcy, tak by jak najszybciej kupił on oferowany produkt.

Dokładnie przeczytaj umowę wraz z załącznikami.

Podstawą wykonania usługi jest zawarta umowa. To w niej znajdziesz przedmiot umowy, terminy jej wykonania, kwestie dotyczące gwarancji czy prawa odstąpienia od umowy. Jeśli masz trudności ze zrozumieniem treści umowy lub masz wątpliwości – skontaktuj się z najbliższym punktem NPP lub punktem porad obywatelskich.

Uwaga na ograniczanie prawa do odstąpienia od umowy!

Niektóre firmy oferują wykonanie dodatkowych usług w ramach wykonanej umowy. Może być to sporządzenie dokumentacji projektowej lub wykonanie audytu energetycznego jeszcze tego samego dnia. W umowie natomiast widnieje postanowienie, które uniemożliwia nam odstąpienie od umowy, w części dotyczącej wykonanej usługi. Dodatkowo część firm umożliwia w takim wypadku rozwiązanie umowy pod warunkiem zapłaty wysokiej kary umownej. Należy zwrócić uwagę, że taka praktyka jest nieuczciwa, jednakże formalnie można ograniczyć prawo do odstąpienia od umowy, jeżeli przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez przedsiębiorcę utraci prawo odstąpienia od umowy.

Zweryfikuj sprzedawcę.

Przed zwarciem umowy sprawdź, czy firma faktycznie działa. Oszuści dostosowują się do bieżących trendów i potrafią wyłudzić zaliczkę na wykonanie instalacji, po czym zapaść się pod ziemię.

Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy?

Przy podpisywaniu umowy warto zwrócić uwagę na kwestie techniczne- czy moc paneli będzie taki jak obiecywał sprzedawca, czy wymienione są obowiązki wykonawcy umowy oraz nasze, czy wyraźnie wskazany jest koszt usługi oraz terminy jej wykonania. Bardzo ważne są również postanowienia dotyczące konsekwencji rezygnacji z umowy oraz zasady gwarancji. Sprawdź, czy gwarancja nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków, np. przedłożenia opinii od specjalisty.