Mediacja jest procedurą rozwiązywania konfliktu, w której neutralny i bezstronny mediator towarzyszy stronom w procesie uzgodnień, pomagając w usprawnieniu komunikacji, zdefiniowaniu kwestii spornych, określeniu potrzeb i interesów każdej ze stron oraz, o ile taka jest ich wola, wypracowanie wzajemnie satysfakcjonującego oraz świadomego porozumienia.
Pamiętaj – mediator ma pomóc Ci rozwiązać Twój problem. Nie jest sędzią, tylko bezstronną osobą, która nie narzuci Ci żadnego rozwiązania, którego nie zaakceptujesz.
Jeżeli pozostajesz w konflikcie i nie możesz porozumieć się z żoną/mężem, dziećmi/rodzicami (np. co do kontaktów lub alimentów), z pracodawcą, sąsiadem lub kimkolwiek innym nie zwlekaj, podejmij kroki w kierunku rozwiązania konfliktu i zgłoś się do Zaborskiego Towarzystwa Naukowego, a otrzymasz wsparcie mediatora, który pomoże Ci w zażegnaniu konfliktu i rozwiązaniu Twoich problemów.
Mediacja ma na celu doprowadzenie do wypracowania porozumienia korzystnego dla obu stron w typie WYGRANY/WYGRANY, co wymaga od obu stron gotowości do ustępstw w drodze do kompromisu. Uwieńczeniem mediacji jest zawarcie ugody (która zatwierdzona przez sąd posiada moc wyroku sądowego) lub pojednanie stron, a przede wszystkim rozwiązanie i zażegnanie konfliktu. Mediacja jest możliwa we wszystkich sporach, w których zachodzi możliwość zawarcia ugody. Zgodnie twierdzi się, iż najgorsza ugoda jest lepsza od najlepszego wyroku. Wynika to z tego, że strony najlepiej wiedzą, co jest dla nich istotne i najważniejsze, natomiast sąd wydając wyrok często nie jest w stanie wniknąć wystarczająco w intencje stron, a jednocześnie jest skrępowany literą prawa. Osoby, które brały udział w kształtowaniu ugody, traktują jej postanowienia jako swoje i w związku z tym chętniej je respektują, aniżeli narzuconą sądownie wersję rozstrzygnięcia sporu.
Mediacja ma charakter dobrowolny i poufny. Mediator – podobnie jak adwokat lub radca prawny - zobowiązany jest do zachowania tajemnicy zawodowej, nie może być świadkiem co do faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji. Każda ze stron ma prawo wycofania się z mediacji na każdym jej etapie, więc jeżeli będziesz niezadowolony z przebiegu mediacji, możesz w każdej chwili ją zakończyć i skierować sprawę do sądu.
Mediator jest osobą neutralną wobec przedmiotu sporu oraz bezstronną wobec przyszłych uczestników mediacji, nieangażującą się w konflikt, nie jest związany z żadną ze stron. Nie narzuca rozwiązań, ani treści ugody. Rola mediatora polega na pomocy stronom w ich wzajemnym zrozumieniu, co prowadzi do zażegnania konfliktu. Zadaniem mediatora jest doprowadzenie stron do osiągnięcia porozumienia.
W drodze mediacji można rozstrzygać spory:
-
RODZINNE, MAŁŻEŃSKIE NP.: USTALENIE KONTAKTÓW Z DZIEĆMI, ALIMENTY, PODZIAŁ MAJĄTKU, ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI;
-
CYWILNE NP.: O ZAPŁATĘ, O ODSZKODOWANIE, WYKONANIE UMOWY, ISTNIENIE UMOWY ITP.;
-
W SPRAWACH SPADKOWYCH NP. DZIAŁ SPADKU;
-
W SPRAWACH PRACOWNICZYCH NP. O WYNAGRODZENIE, O PRZYWRÓCENIE DO PRACY, PRZYWRÓCENIE WARUNKÓW PRACY I PŁACY;
-
W SPRAWACH GOSPODARCZYCH;
-
W SPRAWACH KARNYCH, A TAKŻE DOTYCZĄCYCH NIELETNICH.
Korzyści z mediacji:
-
OSTATECZNE ROZWIĄZANIE KONFLIKTU, A NIE TYLKO JEGO ROZSTRZYGNIĘCIE LUB WYGASZENIE;
-
WYRAŻENIE SWOICH UCZUĆ, INTERESÓW, POTRZEB;
-
ŁATWIEJSZE ZROZUMIENIE PUNKTU WIDZENIA DRUGIEJ STRONY;
-
PODJĘCIE DECYZJI WE WŁASNEJ SPRAWIE – BEZ ARBITRALNEGO UDZIAŁU SĄDU LUB INNYCH INSTYTUCJI;
-
ZNALEZIENIE ROZWIĄZANIA KONFLIKTU W OPARCIU O WŁASNE INTERESY I POTRZEBY;
-
ZNALEZIENIE ROZWIĄZANIA TRWAŁEGO, KTÓRE ZADOWOLI WSZYSTKIE STRONY KONFLIKTU;
-
ROZWIĄZANIE KONFLIKTU BEZ PRZEMOCY, W ATMOSFERZE WZAJEMNEGO SZACUNKU;
-
NABYCIE UMIEJĘTNOŚCI ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW W PRZYSZŁOŚCI.
Mediacja, przeprowadzana w ramach Punktów nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzonych przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe, jest bezpłatna. Strona ponosi jedynie niewielkie opłaty związane z zatwierdzeniem ugody przez sąd.
Oprac.
Cezary Wicik
aplikant radcowski