MOŻLIWOŚĆ ODROCZENIA SPŁATY KREDYTÓW Z POWODU ZAGROŻENIA ROZPSTRZESTRZENIANIA SIĘ PANDEMII KORONAWIRUSA COVID-19
stan na dzień 20.03.2020r.
W świetle aktualnie panującej choroby koronawirusa COVID-19, banki wychodzą na przeciw kredytobiorcą.
Dnia 16 marca 2020 roku Związek Banków Polskich wydał komunikat w sprawie działań pomocowych podejmowanych przez banki w związku z pandemią koronawirusa COVID 19.
ROZWIĄZANIE PROPONOWANE PRZEZ BANKI W KONTEKŚCIE ODROCZENIA SPŁATY KREDYTU SPROWADZA SIĘ DO ZAWIESZANIA SPŁATY KREDYTU NA OKRES DO 3 MIESIĘCY.
PROCEDURA ZAWNIOSKOWANIA O ODROCZENIE SPŁAY KREDYTU JEST DARMOWA, NADTO, MA ZOSTAĆ MOŻLIWIE JAK NAJBARDZIEJ UPROSZCZONA I PRZYGOTOWANA W TAKI SPOSÓB, ŻEBY MOŻNA JĄ BYŁO WYKONAĆ BEZ KONIECZNOŚCI WIZYTY W PLACÓWCE BANKOWEJ.
ISTOTNĄ KWESTIĄ, O KTÓREJ NALEŻY PAMIĘTAĆ JEST FAKT, ŻE ZAWIESZONĄ RATĘ I TAK BĘDZIE TRZEBA SPŁACIĆ. JEŻELI NIE ULEGNĄ ZMIANIE STANDARDOWE PROCEDURY - TO NIEOPŁACONE RATY KAPITAŁOWE ZWIĘKSZĄ KAPITAŁ, KTÓRY POZOSTAŁ DO SPŁATY, A WOBEC TEGO - NIEOPŁACONE RATY WPŁYNĄ NA ZWIĘKSZENIE KWOTY KOLEJNYCH MIESIĘCZNYCH RAT WOBEC BANKU.
BARDZO WAŻNYM ASPEKTEM, O KTÓRYM NALEŻY WSPOMNIEĆ JEST OKOLICZNOŚĆ, IŻ ZAWIESZENIE BĘDZIE DOTYCZYŁO ALBO CAŁOŚCI RATY KAPITAŁOWO-ODSETKOWEJ ALBO TYLKO CZĘŚCI RATY, A DOKŁADNIE - CZĘŚCI KAPITAŁOWEJ. NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE CAŁKOWITA MIESIĘCZNA RATA SKŁADA SIĘ Z DWÓCH CZĘŚCI - Z CZĘŚCI KAPITAŁOWEJ I ODSETKOWEJ. W PRZYPADKU ZAWIESZENIA RATY KAPITAŁOWEJ, ZAWIESZENIU BĘDZIE PODLEGAŁA TYLKO CZĘŚĆ KAPITAŁOWA, CZĘŚĆ ODSETKOWĄ NADAL TRZEBA BĘDZIE OPŁACIĆ W TERMINIE.
Jeżeli planujesz zawnioskować o odroczenie spłaty kredytu, koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem poprzez infolinię lub sprawdź szczegółowe informację na stronie banku.
Poniżej znajduje się treść komunikatu z dnia 16 marca 2020 roku Związku Banków Polskich w sprawie działań pomocowych podejmowanych przez banki w związku z pandemią koronawirusa COVID 19.
"Komunikat ZBP w sprawie działań pomocowych podejmowanych przez banki w związku z pandemią koronawirusa COVID 19
Niniejszy Komunikat przedkładany jest przez banki wobec powstałego zagrożenia rozprzestrzenienia się pandemii koronawirusa COVID -19, która może nieść trudne dziś do przewidzenia skutki dla sytuacji finansowej kredytobiorców – klientów banków.
Niniejszy Komunikat wskazuje na:
UZNANIE PRZEZ BANKI ZA POŻĄDANE PODJĘCIA PRZEZ NIE PILNYCH ODPOWIEDNICH I ADEKWATNYCH DZIAŁAŃ MAJĄCYCH NA CELU ZAADRESOWANIE TRUDNOŚCI W SPŁACIE ZOBOWIĄZAŃ WZGLĘDEM BANKÓW, KTÓRE W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ KORONAWIRUSA COVID – 19 MOGĄ WYSTĄPIĆ PO STRONIE KREDYTOBIORCÓW;
ZAPEWNIENIE KLIENTÓW, ŻE PODEJMOWANE PRZEZ BANKI DZIAŁANIA SŁUŻĄ WPROWADZENIU MOŻLIWIE UPROSZCZONYCH I ODFORMALIZOWANYCH DZIAŁAŃ POMOCOWYCH DLA OSÓB ORAZ PRZEDSIĘBIORSTW BĘDĄCYCH KREDYTOBIORCAMI I ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W TRUDNEJ SYTUACJI FINANSOWEJ W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ KORONAWIRUSA COVID – 19;
Mając na względzie powyższe banki podejmą poniższe działania wobec klientów w związku z pandemią koronawirusa COVID - 19;
Działania banków wobec klientów w związku z pandemią koronawirusa COVID - 19
- Banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony - w zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa - odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy i automatyczne wydłużenie o ten sam okres łącznego okresu spłaty kredytu pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu. Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców i będą polegać m.in. na szybkim rozpatrywaniu wniosków tych klientów, którzy uzasadnią konieczność odroczenia (zawieszenia) spłaty kredytu ich sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa COVID - 19.
- Banki udzielą pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID - 19 i którym w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania, w postaci odnowienia na wniosek klienta finansowania na okres do 6 miesięcy.
- Banki, które posiadają firmę leasingową w swojej grupie kapitałowej, podejmą działania w celu zastosowania odroczenia spłat rat leasingowych należnych od leasingobiorców na zasadach analogicznych do stosowanego przez bank w odniesieniu do odroczenia spłaty kredytów.
- Banki, które posiadają firmę faktoringową w swojej grupie kapitałowej, podejmą działania w celu zastosowania odroczenia spłat należnych od klientów na zasadach analogicznych do stosowanego przez bank w odniesieniu do odroczenia spłaty kredytów.
- Banki nie będą pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych. Banki umożliwią składanie tych wniosków w sposób odformalizowany, tj. bez konieczności składania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń potwierdzających w sposób szczegółowy aktualną sytuację finansowo-gospodarczą danego kredytobiorcy. Banki zapewnią możliwość składania ww. wniosków również w formie zdalnej, tj. za pośrednictwem poczty elektronicznej, bankowości elektronicznej lub telefonicznie stosownie do form komunikacji przewidzianych w danej umowie z bankiem. Banki dopuszczą możliwość składania ww. wniosków w formie zdalnej nawet w sytuacji, jeśli nie zostało to zapisane w umowie z bankiem, pod warunkiem możliwości dokonania identyfikacji klienta.
- Banki wyrażają gotowość do uruchomienia procesu ułatwienia swoim klientom będącym przedsiębiorcami dostępu do krótkoterminowego kredytu służącego ustabilizowaniu sytuacji finansowej klienta banku, który został dotknięty skutkami pandemii koronawirusa COVID - 19. Banki czekają na szybkie zakończenie prac zainicjowanych w ostatnich dniach przez władze państwowe i agendy rządowe, które umożliwią zaoferowanie takiej pomocy. W następnym komunikacie zostaną przedstawione szczegóły dotyczące zasad ułatwienia dostępu do kredytu krótkoterminowego.
- Banki wezmą udział w pracach, które pozwolą w krótkim czasie podnieść maksymalną kwotę płatności zbliżeniowych do kwoty 100 PLN.
- Banki we współpracy z Fundacją Polska Bezgotówkowa podejmą działania, aby zainstalować dodatkowych kilkadziesiąt tysięcy urządzeń POS w miejscach realizacji transakcji płatniczych.
Banki deklarują, że zapisy tego Komunikatu zostaną niezwłocznie wdrożone i stosowane przez banki.
Banki apelują jednocześnie do organów państwowych o podjęcie pilnych działań łagodzących skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa COVID -19 w Polsce dla przedsiębiorców i zapewniające stabilność systemu finansowego."