Znaczna część osób stara się dochodzić od członków swojej rodziny alimentów.W takim wypadku należy pamiętać ,że o alimenty mogą starać się wyłącznie :

-  dzieci od swoich rodziców lub dziadków

- jeden małżonek od drugiego

- rodzice lub dziadkowie od dzieci

- młodsze rodzeństwo  od rodzeństwa dorosłego

- dziecko od współmałżonka matki lub ojca (nie będącego rodzicem) w uzasadnionych wypadkach

Przesłanki dochodzenia alimentów:

-osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej ( np. małżonek  od byłego małżonka)

- członkowie rodziny bez względu na swoją sytuację materialną w stosunku do osób ustawowo zobowiązanych do łożenia na ich utrzymanie jeżeli nie są w stanie  samodzielnie się utrzymać ( dziecko od swojego rodzica)

Właściwość Sądu

Pozew o alimenty kieruje się bez względu na wysokość żądanych alimentów do Sądu Rejonowego –Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Sądem właściwym jest  Sąd miejsca zamieszkania uprawnionego do alimentów lub według wyboru- Sąd miejsca zamieszkania pozwanego.

Okres za jaki można się domagać alimentów

- z reguły żąda się alimentów  od dnia wniesienia pozwu

- można domagać się alimentów  za okres do trzech miesięcy przed dniem złożenia pozwu .Trzeba te żądanie zgłosić  w treści pozwu

- wyjątkowo można żądać alimentów za okres dłuższy niż 3 miesiące od daty wniesienia pozwu .Warunkiem jest to ,żeby osoba uprawniona udowodniła ,że z tamtego okresu pozostają niezaspokojone potrzeby np. .niezapłacony czynsz czy nieopłacone rachunki za leczenie.

Zaległych alimentów można żądać za okres nie dłuższy niż 3 lata wstecz.

Wysokość alimentów

Sąd bada w toku postępowania dwa elementy:

1) ile osoba  uprawniona potrzebuje pieniędzy aby zaspokoić swoje usprawiedliwione potrzeby życiowe.

2) możliwości zarobkowe zobowiązanego do płacenia alimentów.

Należy zaznaczyć ,że jeżeli zobowiązany do alimentów osiąga niskie dochody lub jest osobą bezrobotną  ,nie zwalnia go to z obowiązku alimentacyjnego ,może być jedynie w określonych sytuacjach wpłynąć na wysokość zasądzonych alimentów.

Zabezpieczenie alimentów

W ramach postępowania o przyznanie alimentów można  już domagać się od zobowiązanego  płacenia alimentów  w trakcie trwania postępowania sądowego Ten wniosek pisze się najczęściej wraz z pozwem o alimenty , lub wnosi się w trakcie procesu.

Załączniki do pozwu

Do pozwu w zależności  od kogo dochodzimy  alimentów dołączamy wszelkie dokumenty uzasadniające nasze   żądanie zapłaty alimentów w szczególności:

-odpis aktu urodzenia dziecka

- odpis aktu małżeństwa lub  odpis wyroku rozwodowego

-zaświadczenie o swoich zarobkach ,ewentualnie decyzje o przyznanych zasiłkach i świadczeniach z opieki społecznej  lub zaświadczenie z urzędu Pracy w przypadku osoby bezrobotnej

-zaświadczenie o zarobkach osoby zobowiązanej  ,jeśli go nie mamy piszemy w pozwie aby zobowiązany przedstawił taki dokument w toku postępowania

- zaświadczenia wskazujące na wysokość kosztów poniesionych na dziecko lub na siebie np. szkoła ,wyżywienie, opłaty z mieszkanie

 Sprawy o alimenty  zwolnione są z opłat sądowych.

Zadanie jest finansowane z Budżetu Państwa w ramach dotacji celowej przekazanej Powiatowi Mławskiemu.