Zgodnie z art. 128. Kodeksu Postępowania Administracyjnego: Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Przepisy szczególne mogą ustalać inne wymogi co do treści odwołania.
Co to oznacza w praktyce? Treść skutecznego odwołania od decyzji można zawrzeć w jednym zdaniu o treści: „odwołuję się od decyzji nr XYZ z dnia XYZ ponieważ jestem z niej niezadowolony”. Teoretycznie nic więcej nie trzeba pisać. Taka możliwość wynika wprost ze wskazanego wyżej art. 128 kpa. Warto w tym miejscu wskazać na treść Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 sierpnia 2021 r. sygn.. akt: III SA/Kr 238/21: Jeżeli pismo ma stanowić środek zaskarżenia w postaci odwołania od decyzji pierwszoinstancyjnej, to aby wywarło swój procesowy skutek, musi po pierwsze, wyrażać niezadowolenie z podjętego rozstrzygnięcia, a po drugie, musi być podpisane.
Niemniej, nie można zapominać, że odwołanie powinno spełniać pozostałe wymogi dla pisma w postępowaniu administracyjnym – powinno zatem wskazywać osobę, od której jest kierowane wraz z podaniem jej adresu oraz powinno być przez nią podpisane. Najważniejsze jest to aby zostało ono sporządzone w przewidzianym do tego terminie. Sposób wniesienia odwołania(do jakiego organu) i termin powinny znajdować się w pouczeniu od decyzji (na jej końcu).
Warto podnieść zarzuty, jakie uważamy za słuszne – kwestionując tym samym prawidłowość wydanej decyzji. Organ odwoławczy ma obowiązek przeanalizować i odnieść się do wszystkich zarzutów strony postawionych w odwołaniu. Dlatego też właściwe sformułowanie zarzutów może być decydujące w przyjęciu ich słuszności przez organ odwoławczy, zatem skuteczność postępowania odwoławczego istotny wpływ ma zarówno ilość jak i jakość postawionych zarzutów.
Trzeba wskazać, że w odwołaniu kluczowe jest uzasadnienie, które może istotnie wpłynąć na skuteczność odwołania. Warto przywołać stanowisko orzecznictwa, doktryny z innych podobnych spraw, które zostały rozstrzygnięte w odmienny sposób niż zrobił to organ w zaskarżanej przez nas decyzji.
Zadanie jest finansowane z Budżetu Państwa w ramach dotacji celowej przekazanej Powiatowi Mławskiemu.