Szanowni Państwo !

Informujemy, że od 1 stycznia 2025 roku Zaborskie Towarzystwo Naukowe nie prowadzi Punktu Nieodpłatnych Porad Prawnych  w Powiecie Mławskim.

            Nie wszystkie dzieci mają możliwość wychowywania się w pełnej rodzinie. Niemniej jednak rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów (art. 113 § 1 k.r.o.). Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej (art. 113 § 2 k.r.o.).

W prawie polskim ubezwłasnowolnienie to instrument prawny mający na celu ochronę osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie zatroszczyć się o swoje sprawy osobiste i majątkowe. Definiuje się dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia: całkowite i częściowe.

Dnia 28 listopada 2024 roku w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Szydłowie w wymiarze 5 godzin lekcyjnych odbyły się warsztaty edukacyjne. 

Testament wzajemny to sposób rozporządzania majątkiem na wypadek śmierci. Choć polski system prawny nie pozwala sporządzić testamentu wspólnego, testamenty wzajemne małżonków stanowią praktyczną alternatywę.

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

 
 

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

ZACHOWEK 

RODZAJE ZATRUDNIENIA 

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-poradnikami. Link znajduje się poniżej:

PRAWA DLA KOBIET CZ. II

 

Zadanie jest finansowane z Budżetu Państwa w ramach dotacji celowej przekazanej Powiatowi Mławskiemu.

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

 

MAJĄTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW – Z CZEGO KONKRETNIE SIĘ SKŁADA

MOBBING

 

Zadanie jest finansowane z Budżetu Państwa w ramach dotacji celowej przekazanej Powiatowi Mławskiemu.

Kwestia obowiązku łożenia przez rodziców na utrzymanie swoich dzieci reguluje art.128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie przewiduje wieku , po którego osiągnięciu , rodzice nie muszą już płacić alimentów.

Podstawową przesłanką ,którą bada Sąd jest okoliczność czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie –art.133 kr.i.o. Jeżeli dziecko posiada własny majątek będący dla niego źródłem utrzymania np. na skutek nabycia w drodze spadku lub darowizny to wtedy rodzic nie jest zobowiązany do płacenia alimentów.