Zdju0119cie logo peu0142na
1)      Prawo ciężarnej do planu porodu i planu opieki przedporodowej
 
Masz prawo sporządzić plan porodu i plan opieki przedporodowej, w którym określisz swoje oczekiwania co do samego porodu. Plan ten sporządza się wraz z osobą, która prowadzi ciąże. Dokument powinien być dołączony do dokumentacji, a personel medyczny powinien się z nim zapoznać oraz omówić  z Tobą szczegóły. Jest to Twoje prawo więc dlaczego z niego nie skorzystać skoro dzięki temu będziesz bardziej doinformowana. Osoba sprawująca opiekę przedporodową powinna przekazać ciężarnej kopię planu opieki przedporodowej. 
 
2)      Świadome korzystanie z opieki okołoporodowej
 
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem z dnia 20 września 2012 roku określa zalecany zakres badań diagnostycznych, konsultacji medycznych, działań w celu promocji zdrowia, świadczeń profilaktycznych, wykonywanych w okresie ciąży w zależności od okresu ciąży. Jest to tabelka, która zawiera powyższe informacje. 

3)      Masz prawo do informacji

Przy wyborze miejsca porodu powinnaś uzyskać wyczerpujące informacje dotyczącego wybranego przez Ciebie miejsca, a także o tym, iż zaleca się prowadzenie porodu w warunkach szpitalnych, z zagwarantowanym dostępem do wydzielonej dla cięć cesarskich sali operacyjnej, gdzie w sytuacji wystąpienia powikłań zarówno u matki, jaki u płodu lub noworodka, możliwe jest natychmiastowe podjęcie interwencji medycznych, adekwatne do zaistniałej sytuacji położniczej lub stanu noworodka. 

 4)      Opieka w trakcie porodu

 Osoby sprawujące nad Toba opiekę powinny postępować w następujący sposób:

1) witają ją osobiście, przedstawiają się i wyjaśniają swoją rolę w opiece nad nią;

2) prezentują spokojną i wzbudzającą zaufanie postawę;

3) szanują jej prywatność i poczucie intymności;

4) wspólnie czytają i omawiają plan porodu;

5) omawiają z rodzącą sposoby radzenia sobie z bólem;

6) każdorazowo uzyskują zgodę rodzącej na wykonanie wszelkich zabiegów i badań;

7) udzielają informacji na temat sposobów wzywania pomocy;

8) w sytuacji konieczności przekazania opieki nad rodzącą informują ją o tym fakcie.

 5) Ból podczas porodu

Często dyskusje i wątpliwości na ten temat skłoniły mnie do zawarcia tego punktu jako niezbędnej informacji dla kobiety w trakcie porodu. Osoba sprawująca opiekę powinna przedstawić rodzącej informację o niefarmakologicznych i farmakologicznych metodach łagodzenia bólów porodowych dostępnych w miejscu, w którym ten poród się odbywa. Powinna także wspierać rodzącą oraz respektować jej decyzje. Obowiązki osoby sprawującej opiekę:

1) proponowanie rodzącej poruszanie się podczas I okresu porodu oraz przyjmowanie takich pozycji, w tym pozycji wertykalnych, które są dla niej wygodne, przynoszą jej ulgę w odczuwaniu bólu oraz umożliwiają nadzorowanie stanu płodu;

2) wspieranie rodzącą w wyborze i zastosowaniu technik oddechowych i relaksacyjnych podczas porodu;

3) zachęcanie rodzącą do wyboru techniki masażu;

4) zachęcanie do wykorzystywania imersji wodnej oraz relaksacji w wodzie jako sposobów łagodzenia bólu;

5) zachęcanie rodzącą, aby podczas porodu towarzyszyła jej osoba bliska.


Artykuł zawiera podstawowe informacje lecz wątpliwości i pytań jest dużo więcej. Kobiety często nie znają swoich praw jako pacjenta. Nie wiedzą jakie standardy powinny być zachowane podczas opieki nad nimi. Placówki medyczne często tworzą własne hierarchie i zasady co nie może być uznane jako norma w społeczeństwie, ponieważ także podlegają kontroli i przepisom prawa.