W niniejszym artykule pomożemy zrozumieć, przede wszystkim, w jakich sytuacjach można skorzystać z tzw. obrońcy z urzędu. Należy jednak pamiętać, że powyższa forma pomocy prawnej nie jest przywilejem, a prawem, z którego możemy skorzystać. Ustanowienie wykwalifikowanego pełnomocnika musi być uzasadnienione potrzebą jego udziału w sprawie.
Wskażemy, jak to wygląda w sprawach podlegających procedurze cywilnej. Przede wszystkim strona ubiegająca się o skorzystanie z tego prawa powinna wykazać, iż nie posiada dostatecznych środków na poniesienie kosztów, to znaczy nie ma po prostu z czego zapłacić prawnikowi. A zapłacenie ze swoich środków obrońcy sprawiłoby ubytek finansowy, który nie pozwoliłby utrzymać siebie i rodziny. Wystarczy, że złoży przed sądem odpowiednie oświadczenie zawierające wyżej wymienione informacje. Jednak jeżeli już zostaliście zwolnieni przez sąd z kosztów sądowych w całości albo w części, to też nie musicie składać takiego oświadczenia. Następnie należy złożyć odpowiedni wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu - każda sytuacja jest inna; jednak jeżeli mamy argumenty, które możemy poprzeć dokumentami - np. zaświadczenie z Urzędu Pracy, to zawsze jest to bardzo wskazane. Do wniosku załączamy powyższe oświadczenie. W lewym górnym rogu wpisujemy swoje dane personalne, a po prawej stronie dane dotyczące sądu, w którym sprawa jest rozpoznawana. Należy również zaznaczyć jaka jest sygnatura akt naszej sprawy. Jest to bardzo bardzo pomocne wręcz nieocenione dla osób pracujących w sądach. Dzięki temu, dosłownie sekundę im zajmuje znalezienie odpowiednich akt, a uwierzcie jest ich sporo.
Odrębną kwestią będzie zwolnienie od kosztów sądowych. Czyli od czego? Czyli zwolnienia od opłat i wydatków, które strona musiała ponieść od początku do końca postępowania w sądzie.
Oprac.
Marta Kalińska
prawnik