Kredytodawca lub pośrednik kredytowy jest zobowiązany przy zawieraniu umowy o kredyt konsumencki wręczyć konsumentowi wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy nie może być swobodnie określony przez kredytodawcę lub pośrednik kredytowego. Z tego względu, warto zwrócić uwagę jakim kryteriom powinien odpowiadać udostępniany przez kredytodawcę albo pośrednika kredytowego wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy o kredyt konsumencki.
Zgodnie z art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim[1] kredytodawca lub pośrednik kredytowy jest zobowiązany przy zawarciu umowy wręczyć konsumentowi, na trwałym nośniku, wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oznaczeniem swojego imienia, nazwiska (nazwy) i adresu zamieszkania (siedziby) oraz adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych, o ile taki posiada. W świetle art. 5 pkt 17 u.k.k. trwały nośnik oznacza materiał lub urządzenie służące do przechowywania i odczytywania informacji przekazywanych konsumentowi w związku z umową o kredyt konsumencki, przez czas odpowiedni do celów jakim informacje te służą oraz pozwalające na odtworzenie tych informacji w niezmienionej postaci. W praktyce trwały nośnik oznacza wszelką dokumentację, a więc także wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, stworzoną w formie papierowej czy elektronicznej, jeżeli istnieje możliwość odtworzenia wynikających z nich informacji w niezmienionej postaci. Trwałym nośnikiem w rozumieniu ustawy jest dokument sporządzony na papierze, pamięć podręczna USB, płyty CD-ROM, DVD, karty pamięci, lub dyski twarde komputerów, a także inne formy elektronicznej komunikacji (np. pliki PDF, wiadomości SMS), o ile umożliwiają przechowywanie i odczytywanie informacji przekazanych konsumentowi w związku z umową o kredyt konsumencki, przez czas odpowiedni do celów, jakim informacje te służą oraz pozwalają na odtworzenie tych informacji w niezmienionej postaci[2], co w przypadku wzoru oświadczenia od umowy o kredyt konsumencki wynosi 14 dni, gdyż taki termin do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy o kredyt konsumencki przewiduje art. 53 ust. 1 u.k.k.[3]. Natomiast, w ocenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie stanowi trwałego nośnika strona internetowa[4].
Jak już wspomniano, kredytodawca lub pośrednik kredytowy jest zobowiązany przy zawieraniu umowy o kredyt konsumencki wręczyć konsumentowi wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Wzór oświadczenia od umowy o kredyt konsumencki powinien zawierać oznaczenie imienia, nazwiska (nazwy) i adresu zamieszkania (siedziby) oraz adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych, o ile taki posiada. Ponadto, wzór oświadczenia o odstawieniu od umowy o kredyt konsumencki powinien zostać wręczony konsumentowi na trwałym nośniku umożliwiającym mu przechowywanie i odczytywanie informacji przez odpowiedni czas.
[1] Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (tj. Dz. U. 2022, poz. 246).
[2] J. Niewiadomska [w:]Ustawa o kredycie konsumenckim. Komentarz (red. M. Stanisławska), Warszawa 2018, s. 26.
[3] Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (tj. Dz. U. 2022, poz. 246).
[4] J. Niewiadomska [w:]Ustawa o kredycie konsumenckim. Komentarz (red. M. Stanisławska), Warszawa 2018, s. 26-27.