Zostałeś ojcem? – GRATULACJE !!!

 

Czy wiesz, że Kodeks Pracy przyznaje ojcom nowonarodzonych dzieci możliwość   skorzystania z części urlopu macierzyńskiego, nazywany potocznie „ tacierzyńskim”. 

Urlop macierzyński  to obowiązkowy urlop, przysługujący każdej kobiecie – pracującej,  która urodziła  dziecko/dzieci bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której jest zatrudniona.

Matka dziecka, może po wykorzystaniu pierwszych  obowiązkowych 14 tygodni po urodzeniu dziecka/dzieci  zrezygnować z urlopu macierzyńskiego na rzecz małżonka czy też innego członka najbliższej rodziny. Maksymalny okres do wykorzystania  to 6 tygodni – jedno dziecko, 17 tygodni-  bliźnięta, 19 tygodni- trojaczki, 21 tygodni – czworaczki, 23 tygodnie – pięcioraczki i więcej.. Aby ojciec mógł skorzystać z takiego urlopu , matka dziecka musi być uprawniona do urlopu macierzyńskiego. Gdy jest bezrobotna, to ojciec dziecka, nawet jeśli pracuje zawodowo, nie może ubiegać się o urlop macierzyński ( tacierzyński ).

Matka dziecka składa u swojego pracodawcy wniosek w sprawie rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego nie później niż na 7 dni przed powrotem do  pracy, a ojciec składa  swojemu pracodawcy wniosek o udzielenie pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

Do wniosku o udzielenie części urlopu macierzyńskiego ojcu lub innemu członkowi najbliższej rodziny należy dołączyć dwa załączniki:

 

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka/dzieci, jeśli urodziło się więcej niż jedno lub zagraniczny akt urodzenia dziecka/dzieci bądź kopie tych dokumentów

- oświadczenia matki dziecka o zamiarze rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego albo oświadczenie matki dziecka o zamiarze rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

Okres urlopu tacierzyńskiego to okres, w którym ojciec dziecka osobiście sprawuje opiekę nad dzieckiem/dziećmi , a mama wraca do pracy.  Ważne, by ojciec miał zatrudnienie i był ubezpieczony. Muszą być odprowadzane za niego składki na ubezpieczenie chorobowe !!! – nie ma znaczenia czy są składki obowiązkowe czy dobrowolne, tak jak np. przy  umowie  zlecenie ,  umowie o dzieło, ważne jest aby osoba taka była zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego.

Ojcu, który opiekuje się dzieckiem/dziećmi będąc na urlopie tacierzyńskim przysługuje zasiłek macierzyński  , wypłacanym przez ZUS. Jest to 100 % podstawy wymiaru zasiłku , czyli  100 % średniego wynagrodzenia pracownika przez 12 ostatnich miesięcy ( przy stałej stawce wynagrodzenia miesięcznego jest to pełna pensja ).

Pracodawca nie może odmówić ojcu zgody na urlop macierzyński, gdy ten złoży  wniosek.

Przykładowy wzór wniosku dla ojca:

 

 

                                                Wniosek o urlop macierzyński dla ojca

 

 

Proszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego, który przejmuję od matki dziecka …………………..

( imię i nazwisko ), od dnia  ………… do dnia ………… , tj.  wyczerpania tego urlopu w łącznym wymiarze ………. tygodni.

Załączniki:

- j.w

                        

                                                                                                                              Podpis ojca

                                                                                                                 ……………………………………………

       

                                                                                                 

                                                                                                                                                                                                          

Podstawa prawna:

- art. 180 K.P.

- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.