WYROK ROZWODOWY, CZYLI O CZYM MUSI ROZSTRZYGNĄĆ SĄD ROZWODOWY

Przed przystąpieniem do pisania pozwu rozwodowego, lub przed wizytą u adwokata lub radcy prawnego, w celu omówienia planowanego przez nas rozwodu, warto zorientować się, co będzie kwestią zainteresowania sądu rozwodowego. Inaczej rzecz ujmując – przed założeniem sprawy rozwodowej, powinniśmy wiedzieć o czym rozstrzygnie sąd rozwodowy.

W pierwszej kolejności sąd zbada czy istnieją w ogóle podstawy do orzeczenia rozwodu. W tym celu ustali – na podstawie przeprowadzonych dowodów – czy doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami. Aby tak się stało, rozkładowi winny ulec wszystkie trzy więzi między małżonkami – ekonomiczna, psychiczna oraz fizyczna. Sąd zbada też – jeśli małżonkowie wspólnie nie złożą wniosku o odstąpienie od tego – który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.

Jeśli małżonkowie posiadają wspólne, małoletnie dzieci, sąd zobowiązany będzie ustalić w wyroku rozwodowym, sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad dziećmi, jak realizowane będą kontakty z dzieckiem rodzica, z którym dziecko nie zamieszkuje, a także określić wysokość alimentów należnych na dziecko.

Jeśli rozwodzący się małżonkowie w momencie rozwodu wciąż zajmują wspólne mieszkanie, sąd określi w wyroku rozwodowym sposób korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

Do rzadkości należy dokonywanie przez sąd w wyroku rozwodowym podziału majątku wspólnego małżonków. Rozstrzygnięcie takie jest bowiem możliwe, tylko jeśli nie spowoduje ono nadmiernej zwłoki w postępowaniu, co w realiach spraw o podział majątku jest niezmiernie rzadkie.

Na koniec warto wspomnieć, iż sąd rozwodowy może także rozstrzygnąć w wyroku rozwodowym o alimentach należnych od jednego z rozwodzących się małżonków na rzecz drugiego z nich.