Czym jest świadectwo pracy?

W prawie polskim nie pojawia się definicja czym jest świadectwo pracy. Biorąc pod uwagę jego treść oraz przyczynę, która determinuje jego wydanie, może stwierdzić, że świadectwo pracy jest to dokument potwierdzający okres oraz stanowiska pracy na jakich zatrudniony był pracownik u pracodawcy, a także inne istotne okoliczności tego zatrudnienia. W przypadku, gdy pracodawca kilkakrotnie zatrudniał tego samego pracownika, świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów, za które dotychczas nie wydano pracownikowi świadectwa pracy.

Kiedy wydawane jest świadectwo pracy?

            Świadectwo pracy wydawane jest pracownikowi przez pracodawcę w związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem stosunku pracy, przy czym istotne jest czy pracodawca zamierza nawiązać z pracownikiem kolejny stosunek pracy.

            Jeżeli pracodawca nie zamierza nawiązać z pracownikiem kolejnego stosunku pracy, wówczas zobowiązany jest wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy. Jeśli jednak z przyczyn obiektywnych niemożliwe jest wydanie w tym dniu świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej, pracodawca obowiązany jest w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesłać pracownikowi świadectwo pracy za pomocą operatora pocztowego albo doręczyć je w inny sposób.

Co istotne, wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

            W sytuacji, gdy pracodawca nawiązuje z pracownikiem kolejny stosunek pracy  w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, wówczas świadectwo pracy wydawane jest pracownikowi wyłącznie na jego wniosek. Pracownik może złożyć taki wniosek według własnego wyboru w wersji papierowej lub elektronicznej. Istotne jest, że pracownik nie jest ograniczony żadnym terminem do złożenia takiego wniosku, może złożyć go w każdym czasie. Ograniczenie jakie wynika z kodeksu pracy w tym zakresie dotyczy tylko tego, że pracownik może złożyć wniosek o wydanie świadectwa pracy za okresy, za które dotychczas nie wydano tego dokumentu.

W przypadku, gdy pracownik, z którym nawiązano kolejny stosunek pracy złoży wniosek o wydanie świadectwa pracy, pracodawca ma obowiązek wydać mu to świadectwo pracy w terminie 7 dni od dnia złożenia przedmiotowego wniosku.

Jakie informacje powinny znaleźć się na świadectwie pracy?

Pracodawca nie ma dowolności w zakresie informacji jakie zawrze w świadectwie pracy pracownika. Jest on zobowiązany umieścić w świadectwie pracy informacje, których konieczność umieszczenia wynika z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. Zgodnie z art. 97 § 2 kodeksu pracy na świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące:

- okresu i rodzaju wykonywanej pracy,

- zajmowanych stanowisk,

- trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy,

-inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

W świadectwie pracy zamieszcza się także wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym, a na żądanie pracownika także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Szczegółową treść świadectwa, a także sposób i tryb jego wydania, prostowania i uzupełniania reguluje obecnie Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. Rozporządzenie to zawiera także wzór świadectwa pracy.

Błędne świadectwo pracy – prawa pracownika

 W sytuacji, gdy pracownik otrzyma świadectwo pracy zawierające błędy, może w ciągu 14 dni od otrzymania tego dokumentu wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy. Po otrzymaniu takiego wniosku (w wersji papierowej lub elektronicznej), pracodawca rozpatruje wniosek, na co ma 7 dni. W tym terminie albo uwzględnia wniosek pracownika i wydaje mu nowe świadectwo pracy, albo zawiadamia pracownika o negatywnym rozpatrzeniu wniosku.

Jeśli pracodawca nie uwzględni wniosku o sprostowanie świadectwa pracy, pracownikowi przysługuje prawo, w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa, wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. Do sądu pracy ma prawo pracownik skierować żądanie sprostowania świadectwa pracy również w sytuacji, gdy pracodawca nie zawiadomi pracownika o odmowie sprostowania świadectwa pracy.

W razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy, w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.