Hejtowanie to jeden z przejawów cyberprzemocy, który dotyka coraz większą liczbę młodych użytkowników Internetu. Hejtowanie jest przejawem agresji bez ściśle określonego powodu.
Obraźliwe komentarze w Internecie mogą wyczerpywać znamiona przestępstw m.in. groźby karalnej - art. 190 Kodeksu karnego, stalkingu art. 190a, zniesławienia – art. 212 Kodeksu karnego, znieważenia osoby – art. 216 Kodeksu karnego. Karana jest także mowa nienawiści – art. 256 i 257 Kodeksu karnego. Osoby, których zachowanie wyczerpuje znamiona tych przestępstw powinny zdawać sobie sprawę z tego, że w każdej chwili mogą ponieść odpowiedzialność za swoje niewłaściwe postępowanie. Natomiast ofiary takich przestępstw mogą zwracać się o pomoc do właściwego organu, którym jest prokuratura rejonowa. Warto pamiętać o tym, że każde łącze internetowe ma swój numer IP i nie trudno dojść do tego, z czyjego komputera zostały wysłane obraźliwe treści nawet, jeśli dokonano tego anonimowo.
Tak samo nie uda się bezkarnie korzystać z kafejki internetowej w celu zabronionym przez prawo, ponieważ przy pobycie tam jesteśmy legitymowani, wpisywana jest godzina wejścia, wyjścia oraz zapisywany jest numer komputera, z którego korzystamy. Zatem sprawdzenie w razie ewentualnego śledztwa nie sprawia problemu. Należy pamiętać o tym, że treści internetowe coraz częściej podlegają kontroli, a w razie podejrzenia popełnienia przestępstwa prokuratorzy nakazują portalom internetowym, aby przekazały dane o tym, kto mógł niewłaściwe dane tam zamieścić.
Ponadto należy dodać, że także cześć człowieka czy wizerunek podlegają ochronie prawa cywilnego i należą do tzw. dóbr osobistych każdego człowieka. Osoby pokrzywdzone naruszeniem swych dóbr mogą zgodnie z art. 24 Kodeksu cywilnego żądać usunięcia skutków takiego naruszenia. Można również żądać zadośćuczynienia pieniężnego.
Stalking jest to uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej poprzez wzbudzanie poczucia zagrożenia lub istotne naruszanie prywatności. Jako przykłady możemy podać: wysyłanie smsów, maili, głuche telefony, rozpowiadanie i rozpowszechnianie informacji z życia osobistego lub zawodowego danej osoby, śledzenie, wyczekiwanie godzinami w miejscu zamieszkania lub pracy. Osoba dopuszczająca się stalkingu podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. Jeżeli sprawca stalkingu dopuszcza się swoim działaniem też naruszenia dóbr osobistych takich jak, np. naruszenie czci, wizerunku, tajemnicy korespondencji, nietykalności mieszkania można wówczas domagać się też odszkodowania na drodze cywilnej.
Pamiętajmy zatem, że w sieci nikt nie powinien czuć się bezkarny, a ofiary cyberprzemocy mają do dyspozycji środki prawne dzięki którym mogą się skutecznie bronić.
Instytucje, do których możemy się zwrócić w razie opisywanych tutaj naruszeń to m.in.:
-
RZECZNIK PRAW DZIECKA HTTP://BRPD.GOV.PL/, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., TELEFON ZAUFANIA – 800 12 12 12;
-
BIURA PORAD OBYWATELSKICH HTTP://ZBPO.ORG.PL/PAGE/PL;
-
PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ HTTP://WWW.DARMOWAPOMOC.COM.PL;
-
POLICJA TEL. 997;
-
FUNDACJA MEDERI HTTP://FUNDACJAMEDERI.PL/PROCEDURY-I-INTERWENCJE, TEL. 22 815 7603.
Należy dodać, że zgodnie z art. 10 kodeksu karnego odpowiedzialność karną na podstawie tego kodeksu ponosi każdy kto ukończył 17 lat. W przypadku niektórych przestępstw będzie podlegał karze na podstawie kodeksu karnego nieletni, który ukończył 15 lat jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne.
Oprac.
Tomasz Marcin Cisewski
prawnik