Zdju0119cie logo peu0142na
W życiu przechodzimy przez różnego rodzaju stres. Najczęściej jest on spowodowany kwestiami finansowymi. Przecież w każdym momencie może pogorszyć się nasza stopa życiowa. Jesteśmy też zasypywani ofertami pożyczek, kredytów itp.

Często korzystamy z takich możliwości, ponieważ pragniemy coś kupić teraz, a nie czekać aż uzbieramy. Dodatkowo większość osób posiada kredyt hipoteczny. Nie każdego stać na kupno nieruchomości za gotówkę. Poza tym jeszcze dochodzi kwestia rozwodów, podziału zobowiązań, płacenia alimentów. Także w każdej chwili nasze życie może się zmienić nie do poznania.

Aktualnie komornicy mają pełne ręce roboty, a zadłużenia Polaków wciąż rosną. Najbardziej się jednak obawiamy odcięcia od środków na koncie. Jakie mamy prawa? Czego nie może komornik nam zablokować na rachunku?

Emerytury i renty podlegają zajęciu do 25 proc. swojej wysokości. Jednak w przypadku najuboższych emerytów bądź rencistów ustanowiono kwotę wolna od zajęcia, która równa się 50 proc. najniższej emerytury lub renty.



W przypadku umowy o pracę zajęciu podlega 50% wynagrodzenia. Ściągniecie długu następuje również z premii, dodatków do wynagrodzenia, odpraw pieniężnych czy też ekwiwalentu za urlop. W przypadku zajęcia z tytułu świadczeń alimentacyjnych, górna granica wynosi 60% wynagrodzenia.

Kwotą wolną od zajęcia komorniczego jest wynagrodzenie minimalne, ono co roku jest ustalane na nowo. Nie oznacza to, że nie może prowadzić dalszej egzekucji długu z innych źródeł np. ze środków zgromadzonych i wpływających na konto bankowe. Komornik może prowadzić dalszą egzekucję z innych źródeł niż wynagrodzenie za pracę. W tym przypadku dłużnika przed pozostawieniem bez środków do życia chronią kwoty wolne od zajęcia, które wynoszą trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstwa. Kwota ta co miesiąc ulega zmianie. Jest to zwolnienie jednorazowe. Nieważne też ile posiadasz rachunków bankowych, przysługuje Tobie jedna kwota wolna od zajęcia.

Istnieją wpływy, których w ogóle komornik nie może dotykać. Są to:

    • SUMY I ŚWIADCZENIA W NATURZE NA POKRYCIE WYDATKÓW LUB WYJAZDÓW W SPRAWACH SŁUŻBOWYCH;

 

    • SUMY PRZYZNANE PRZEZ SKARB PAŃSTWA NA SPECJALNE CELE NP.STYPEDNIA;

 

    • PRAWA NIEZBYWALNE, CHYBA ŻE MOŻNOŚĆ ICH ZBYCIA WYŁĄCZONO UMOWĄ, A PRZEDMIOT ŚWIADCZENIA NADAJE SIĘ DO EGZEKUCJI ALBO WYKONANIE PRAWA MOŻE BYĆ POWIERZONE KOMUŚ INNEMU;

 

    • ŚWIADCZENIA Z UBEZPIECZEŃ OSOBOWYCH ORAZ ODSZKODOWANIA Z UBEZPIECZEŃ MAJĄTKOWYCHW GRANICACH OKREŚLONYCH W WYSOKOŚCI 3/4, LECZ NIE DOTYCZY TO EGZEKUCJI MAJĄCEJ NA CELU ZASPOKOJENIE ROSZCZEŃ Z TYTUŁU ALIMENTÓW (ZATEM KOMORNIK MOŻE ZAJĄĆ TYLKO 25% KWOT Z TYTUŁU ODSZKODOWANIA);

 

    • ŚWIADCZENIA Z POMOCY SPOŁECZNEJ;

 

    • U DŁUŻNIKA POBIERAJĄCEGO PERIODYCZNĄ STAŁĄ PŁACĘ – PIENIĄDZE W KWOCIE, KTÓRA ODPOWIADA NIEPODLEGAJĄCEJ EGZEKUCJI CZĘŚCI PŁACY ZA CZAS DO NAJBLIŻSZEGO TERMINU WYPŁATY, A U DŁUŻNIKA NIEOTRZYMUJĄCEGO STAŁEJ PŁACY – PIENIĄDZE NIEZBĘDNE DLA NIEGO I JEGO RODZINY NA UTRZYMANIE PRZEZ DWA TYGODNIE;

 

  • ŚWIADCZENIA ALIMENTACYJNE, ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE WYPŁACANE W PRZYPADKU BEZSKUTECZNOŚCI EGZEKUCJI ALIMENTÓW, ŚWIADCZENIA RODZINNE, DODATKI RODZINNE, PIELĘGNACYJNE, PORODOWE, DLA SIEROT ZUPEŁNYCH.



Oprac.
Marta Kalińska
prawnik