Zdju0119cie logo peu0142na
Codziennie wchodzimy w nowe stosunki prawne. Kreujemy je, nabywamy nowe prawa i obowiązki. Niezależnie od tego jaka usługa jest dla nas świadczona, czy jaka rzecz ruchoma jest sprzedawana. Wady mogą być fizyczne bądź prawne.

Sprzedawca jest odpowiedzialny za istniejące wady
. Nie może zwolnić się z powyższego obowiązku, niezależnie od tego, czy on sam spowodował wadliwość, czy jest winny istnienia wady. Najistotniejsze jest ustalenie, czy wydana i odebrana rzecz posiada cechy, które kwalifikują ją jako rzecz wadliwą. Kodeks cywilny jasno stanowi o okolicznościach, w których rzecz sprzedana jest niezgodna z umową. 

Po pierwsze, jeżeli zauważysz, że zakupiona rzecz nie ma właściwości, które powinna mieć ze względu na jej przeznaczenie. Chodzi o sytuację, w której wiesz, co kupujesz i do czego ma Tobie to służyć.
Po drugie, kiedy sprzedawca zapewnia Cię o właściwościach rzeczy, a kiedy przychodzisz z pięknie zapakowanym towarem, tych właściwości brak. Dla przykładu może to być inny kolor przedmiotu niż ten, który pokazywał sprzedawca, czy też wyrób medyczny nie spełnia funkcji leczniczej. 
Po trzecie rzecz nie nadaje się do spełnienia określonego celu. Zapytałeś sprzedawcę, że jeżeli wybierzesz taki i taki rodzaj laptopa to czy będziesz miał możliwość oglądania filmów z płyt CD. Sprzedawca Ciebie zapewnił o takiej funkcji urządzenia, bądź nie ostrzegł, iż na tego rodzaju laptopie jest to niemożliwe. Kiedy rzecz już wydano Tobie okazało się, że nie ma w ogóle wejścia dla płyt CD.
Ostatnia okoliczność to wydanie rzeczy w stanie niezupełnym. Kupiłeś playstation, w specyfikacji jest określone, jakie urządzenia wchodzą w skład kompletu. Po otwarciu zakupu, okazuje się, że jednego z nich brak np. pada.

Jeżeli sprzedawca bądź osoba, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność nieprawidłowo zamontuje lub uruchomi rzecz sprzedaną, w takim wypadku również będziemy mówili o wadliwości fizycznej tej rzeczy. Ponadto Ty, jako kupujący, po zainstalowaniu wg instrukcji od sprzedawcy, stwierdzisz nieprawidłowość w funkcjonowaniu przedmiotu, możesz skorzystać ze swojego prawa. 

Prawo z tytułu rękojmi za wady przysługuje Tobie jako kupującemu do upływu 2 lat, a jeżeli chodzi o wady nieruchomości do upływu 5 lat od dnia wydania rzeczy.

Pamietaj! Jeżeli wiedziałeś o wadzie i na nią się zgodziłeś kupując towar, prawo rękojmi za wady nie przysługuje. Z kolei, nawet jeżeli korzystasz z powyższego prawa, przysługują Tobie inne dostępne np. gwarancja, czy też prawo do odszkodowania z powodu poniesionych kosztów, czy też utraconych korzyści.


Oprac. 
Marta Kalińska
prawnik