Przedmiotem niniejszego opracowania jest problematyka blokady alkoholowej, w szczególności przesłanek jej orzeczenia oraz kwestie techniczne związane z jej montażem w pojeździe.
Blokada alkoholowa to nowy element łagodzący realizację środka karnego realizowanego w postaci orzeczenia Sądu o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.


Przepisy wprowadzające możliwość stosowania blokady alkoholowej weszły w życie w dniu 18 marca 2015r. i zostały uregulowane, co do zasady, w art. 182a Kodeksu karnego wykonawczego i przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym, gdzie uregulowano kwestie techniczne związane z samym urządzeniem.
Przepis art. 182a KKW, wprowadził możliwość zmiany formy wykonywania środka karnego w postaci orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przy czym należy zwrócić uwagę na fakt, że przepis ten nie statuuje nowego środka karnego a jedynie umożliwia sądowi, po spełnieniu pewnych warunków, jedynie modyfikacji formy jego wykonywania. Co więcej jest to jedynie możliwość a nie obligatoryjne działanie sądu. Ważnym aspektem jest również aby wyrok, w którym orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych był prawomocny.


Zgodnie z treścią art. 182a KKW, Skazany po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (a w przypadku orzeczenia dożywotniego zakazu, po upływie 10 lat), może wystąpić do Sądu o zmianę formy wykonywania zakazu poprzez orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów nie wyposażonych w blokadę alkoholową o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Innymi słowy, po pozytywnym rozparzeniu wniosku Skazanego, będzie on mógł prowadzić pojazdy mechaniczne ale z ograniczeniem tylko i wyłącznie do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową.
Przesłankami zastosowania przez Sąd zmiany formy wykonywania środka karnego są:

  1. upływ czasu, o którym jest mowa powyżej,
  2. właściwa postawa sprawcy,
  3. właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz,
  4. zachowanie w okresie wykonywania środka karnego, które uzasadniają przekonanie że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.


Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie zmiany formy stosowania środka karnego, które następnie przesyła właściwemu dla miejsca zamieszkania skazanego, organowi administracji (np. Staroście) celem dokonania odpowiednich wpisów w dokumencie prawa jazdy Skazanego. Na przedmiotowe postanowienie służy zażalenie. Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia (jeżeli kierowca był obecny na ogłoszeniu postanowienia) lub doręczenia postanowienia (jeżeli kierowca nie był obecny na ogłoszeniu postanowienia).


Jeżeli skazany rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, sąd może orzec o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nie wyposażonych w blokadę alkoholową. Na przedmiotowe postanowienie również przysługuje zażalenie.


Sądem właściwym w kwestiach, o których mowa w art. 182a KKW jest sąd orzekający w sprawie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Stosownie do art. 2 pkt 84 ustawy – prawo o ruchu drogowym, blokada alkoholowa to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.
”Dokładniej jest to urządzenie zespolone z układem zapłonowym samochodu. By uruchomić silnik należy dmuchnąć w ustnik, jeżeli jednak urządzenie wykryje w wydychanym powietrzu zawartość alkoholu, która przekracza dopuszczalne normy, uruchomienie pojazdu nie nastąpi. Zatem w skrócie jest to urządzenie, które wymusza badanie trzeźwości kierowcy, a w przypadku przekroczenia dopuszczalnego progu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu nie pozwala na uruchomienie silnika.” ( https://kancelariapawlowska.pl/blokada-alkoholowa ).


Należy zwrócić uwagę, że pojazd silnikowy i pojazd szynowy może być wyposażony w blokadę alkoholową tylko i wyłącznie montowaną przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela. Blokada alkoholowa musi być poddana kalibracji, którą wykonuje się co 12 miesięcy. Pierwszą kalibrację blokady alkoholowej wykonuje się przed montażem urządzenia w pojeździe. Producent urządzenia lub jego upoważniony przedstawiciel przeprowadzający kalibrację blokady alkoholowej, wystawia dokument potwierdzający jej kalibrację.


Kierujący pojazdem jest obowiązany zawsze mieć przy sobie dokument potwierdzający kalibrację blokady alkoholowej, wystawiony przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela i okazywać go na żądanie uprawnionego organu.
Pojazd wyposażony w blokadę alkoholową podlega dodatkowemu badaniu technicznemu. Badanie techniczne pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową przeprowadza się po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej, wystawionego przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela, ważnego przez okres 12 miesięcy od dnia wystawienia.