Zdju0119cie logo peu0142na
Odziedziczyłeś długi? Co prawda, jeśli spadkodawca zmarł po 18 października 2015 r., to w razie niezłożenia w ciągu pół roku od jego śmierci żadnego oświadczenia, dziedziczysz z dobrodziejstwem inwentarza.

Chociaż jest to z pewnością bardziej korzystne niż dziedziczenie wprost, to i tak zostawiasz dla wierzycieli spadkowych pewną furtkę. Dopiero odrzucenie spadku powoduje, że definitywnie odetniesz się od problemu.

Ale jest jedna rzecz, o której trzeba pamiętać odrzucając spadek obciążony długami. Wówczas na Twoje miejsce automatycznie „wskakują” Twoje dzieci. Jeśli są pełnoletnie – powinny samodzielnie odrzucić spadek. Mają na to pół roku od dnia, w którym dowiedziały się, że Ty odrzuciłeś spadek. W praktyce najlepiej, aby zrobiły to w ciągu sześciu miesięcy od dnia sporządzenia aktu notarialnego, którym odrzuciłeś spadek. Jeśli Twoje dzieci nie ukończyły 18 lat będziesz musiał odrzucić spadek w ich imieniu. Jednak nie możesz tego zrobić bez zgody sądu rodzinnego. W tym celu powinieneś złożyć we właściwym sądzie wniosek o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka. Właściwy będzie sąd rejonowy miejsca zamieszkania dziecka – wydział rodzinny.

W tym postępowaniu sąd będzie badał, czy odrzucenie spadku za dziecko będzie dla niego korzystne. Dlatego trzeba wykazać wszelkimi możliwymi dowodami – najlepiej dokumentami, że spadek jest zadłużony i że z tego powodu Ty sam już go odrzuciłeś.

Jeśli sądy wyda zgodę w terminie krótszym niż 6 miesięcy od odrzucenia przez Ciebie spadku, to ciesz się i jak najszybciej udaj się do notariusza z decyzją sądu pod pachą i odrzuć spadek za dziecko.

W praktyce jednak może się zdarzyć, że termin sześciomiesięczny do złożenia oświadczenia za dziecko się zbliża, a sprawa w sądzie leży…

Wówczas proponuję następujące rozwiązanie:

Złóż w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy wniosek o stwierdzenie nabycia po nim spadku. We wniosku napisz, że w trakcie rozprawy, po uzyskaniu zgody sądu rodzinnego (tu podaj sygnaturę toczącej się sprawy), w imieniu małoletnich dzieci odrzucisz spadek.

W takim wypadku odrzucenie będzie miało miejsce przed sądem i nie będziesz już musiał robić tego przed notariuszem.


Autorem artykułu jest radca prawny Magdalena Pledziewicz, właścicielka Pledziewicz Kancelaria (pledziewicz.pl), autorka bloga o prawie spadkowym (przegladspadkowy.pl).