Zdju0119cie logo peu0142na

Bywa, że zamieszkujemy na innym kontynencie, a zza oceanu docierają do nas wieści o tym, że musimy odrzucić spadek obciążony długami. Dobra wiadomość jest taka, że da się to wszystko załatwić bez wizyty w Polsce.

 

Oświadczenie o odrzuceniu spadku możemy złożyć przed konsulem. Właściwie, to oświadczenie sporządzamy sami, ale konsul urzędowo poświadcza, że to my złożyliśmy na nim podpis. Dokument ten należy przesłać do sądu spadku (tj. sądu, przed którym toczy się postępowanie spadkowe). Najlepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ oświadczenie uważa się za złożone dopiero z chwilą jego wpływu do sądu w Polsce, a nie nadania w placówce operatora pocztowego kraju naszego zamieszkania.

No dobrze. Odrzuciliśmy skutecznie spadek. Jak wiemy – teraz kolej na odrzucenie spadku za małoletnie dzieci. W tej sytuacji jednak pojawia się problem – do jakiego sądu należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka, skoro dziecko nie ma miejsca zamieszkania w Polsce? Wówczas – zgodnie z art. 569 § 1 kodeksu postępowania cywilnego – sprawę kierujemy do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy (Wydział VI Rodzinny i Nieletnich).

Po uzyskaniu zgody na dokonanie takiej czynności możemy ponownie udać się do najbliższego konsulatu, w celu poświadczenia podpisu pod oświadczeniem o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka. Następnie takie oświadczenie wraz z decyzją Sądu Rodzinnego przesyłamy do sądu, przed którym toczy się postępowanie spadkowe.

Niby prosta sprawa, jednak element zagraniczny zawsze komplikuje nam nieco życie. Mam nadzieję, że ten wpis okaże się w takich sytuacjach pomocny. Skorzystam również z okazji i nadmienię, że zza granicy można ustanowić pełnomocnika, który zadba o nasze sprawy spadkowe w kraju. Takim pełnomocnikiem może być, oprócz członków najbliższej rodziny, również radca prawny bądź adwokat. Jedyna formalność, to udzielenie pełnomocnictwa z podpisem urzędowo poświadczonym przez konsula.



Autorem artykułu jest radca prawny Magdalena Pledziewicz, właścicielka Pledziewicz Kancelaria (pledziewicz.pl), autorka bloga o prawie spadkowym (przegladspadkowy.pl).