Zdju0119cie logo peu0142na

Na mocy Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych – niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika przysługuje refundacja składek KRUS.

 

By spełnić warunki niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika musi:
- podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników;
- posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (własne i/lub domownika), o którym mowa w ustawie o rehabilitacji;
- opłacać w całości i terminowo (lub z uchybieniem terminu nie przekraczającym 14 dni) składki na ubezpieczenia społeczne. Naliczanie i opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne rolników dokonuje się zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników;
- nie mieć zaległości wobec PFRON na więcej niż 100 zł.

Dodać należy, że z refundacji wyłączone są kwoty składek sfinansowane ze środków publicznych.

Domownikiem, o którym mowa w pierwszym akapicie jest osoba, która ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie oraz stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

PFRON refunduje składki: wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie i emerytalne-rentowe. Z refundacji wyłączone są składki zdrowotne oraz składki sfinansowane ze środków publicznych.

Wniosek można wysłać pocztą lub dostarczyć go osobiście (na adres Biura Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Al. Jana Pawła II 13, 00 – 828 Warszawa; odpowiednie formularze dostępne na stronie PFRON lub w odpowiednim oddziale, a także w punktach NPP/NPO):
- wniosek Wn-U-A;
- kopie aktualnych dokumentów potwierdzających imię i nazwisko oraz numer PESEL i NIP, o ile jego nadanie wynika z przepisów prawa, to jest:
- formularz informacji składanych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie;
- kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji rolnika i/lub niepełnosprawnego domownika;
- kopie decyzji lub innego dokumentu potwierdzającego podlegani ubezpieczeniu społecznemu rolników wystawiony przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Kolejne wnioski powinny być składane do stosownego oddziału PFRON (w województwie kujawsko-pomorskim - 87-100 Toruń, ul. Szosa Chełmińska 30).

Istnieje także możliwość złożenia wniosku przez Internet - https://www.sod.pfron.org.pl/